“Duble Meze Bar olarak hedefimiz 2021 yılına kadar 3 yeni şube”

“Duble Meze Bar olarak hedefimiz 2021 yılına kadar 3 yeni şube”

1-Emre bey merhabalar, tanımayanlar için Emre Çapa kimdir ve bu işe nasıl başladı?

Çapa ailesinde rahmetli Ahmet Çapa’nın yeğeni, babası Celal Çapa ve amcası İzzet Çapa’dan sonra restoran sektöründe görev almış dördüncü nesil restoran işletmecisiyim. Üniversite eğitimini Amerika’da Johnson and Wales University aşçılık üzerine aldım. Yurt dışında Paris’te ünlü isim Pierre Vigato’nun Apicius yurt içinde catering sektöründe görev alıp dört sene W İstanbul Hotel’de dört sene kafe- bistro işlettim. Sonrasında 2013 Haziran’dan beri Duble Meze Bar’ı işletiyorum.

2-Mekânınızı biraz tanıyabilir miyiz? Duble Meze ne zaman kuruldu?

Duble Meze bar 2013 yılında şu anda çok popüler olan, neredeyse her sokak başında açılan modern meyhane konseptinin bir nevi öncüsü olarak oluştu. Misafirlerin hem eğlenebileceği hem de meze ağırlıklı menüyle karınlarını doyurabileceği bir fikir olarak 2013 yılında çıktığı yolculuğunda çok kısa sürede de sevilerek altıncı senesini doldurdu.

3-Yıllık iki mekâna da giren kişi sayısı toplam kaç kişi?

Yıllık iki mekâna giren misafir sayısı için asgari bir rakam vermek doğru olacaktır. Yaklaşık 100.000 kişi giriyor diyebiliriz.

4-Önümüzdeki beş sene içerisinde hedefleriniz neler? Kaç şube açmayı planlıyorsunuz?

Günümüz konjonktüründe hedef belirlerken ayakların yere basması gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden ilk hedefimiz mevcut kar marjlarımızı koruyup mekânımıza giren kişi sayısında geriye düşmemek. İkinci hedefimiz ise 2021 yılı itibariyle üçüncü şubeyi açmak olacak. Önümüzdeki beş sene içinde İstanbul’da ve belirlediğimiz bir ilde toplam iki şube açma fikrimiz var. Bu sayılar artabilir.

5-Şu an sadece İstanbul’da mısınız? Farklı illerde sizleri görecek miyiz?

Şu anda sadece İstanbul’dayız. Beş senelik plan içinde farklı illerde büyüme niyetimiz var. Şehir dışı için daha çok franchise sistemini tercih ediyoruz. Birlikte iş yapacağımız insanlara göre farklılık gösterebilir tabii bu durum. Zaman zaman farklı illerde Duble Meze Bar’a gelen talepler oldu elbette. Gelen talepler üzerine görüşmelerimizi gerçekleştirdik.

6-Yurtdışı planlarınız var mıdır? Duble Meze Bar markası olarak farklı ülkelerde sizi görecek miyiz?

Yurt dışında Duble Meze Bar’ı görmek güzel olur açıkçası, elbette yurt dışında var olma hayalimiz var. Ama bizim için öncelik İstanbul’da büyümek, orta vade içinde başka illere yayılmak, uzun vade de yurt dışında adımızı duyurmak zamanlama açısından daha sağlıklı olacaktır. Bu sebeple kısa vade içinde yurt dışı planı var diyemeyiz. Ama tabi farklı bir teklif gelirse, biz de şartların uygunluk sağlaması açısından düşünülebilir.

7-Türkiye baz alındığında yeme-içe sektörünü nasıl görüyorsunuz? Bir kriz yaşıyor mu?

Her sektör ülkenin ekonomik yapısından etkileniyor.  Kendi sektörümüz açısından artan maliyetler fiyatlara yansıyor, fiyatlara yansıdığı zaman kar marjlarımızda oynamalar söz konusu oluyor.

8-Yeme-içme sektörü olarak krizi nasıl fırsata çevirebildiniz?

Öncelikli olarak maliyetlerle alakalı insanı daha çok tetikte olmaya piyasayı daha da detaylı incelemeye itiyor. Dolasıyla tabii ki bu krizin ilk faydası işletme sahiplerinin mekanın karlılığı ile alakalı daha yaratıcı ve daha da geliştirici üretmeye zorluyor. Her zaman zorluklar gelişmelere yol açmıştır. Duble Meze olarak biz bu krizi ürün kalitemiz ve fiyatlarımızdan daha az taviz vererek gerçekleştiriyoruz. Örneğin zam yapmamız gerektiği zaman hemen değil biraz bekleyebiliyoruz.

9-Gelecekte Duble Meze Bar’ları nerede görmek istiyorsunuz?

Az önce bahsettiğim gibi önce insanın ayakları yere basmalı. Bizde Duble Meze Bar’ı dünyada ve ayakta görmeyi hedef alıyoruz. Dünya da ve ayakta ilk günkü gibi gördükten sonra, umuyoruz ki markamızın sahip olduğu seviyeden daha ileri bir seviyede olmasını istiyoruz.  Adım adım ve sağlıklı büyüme planı bizim için önemli bir işletme prensibi.

10-Başka sektörde yatırımlarınız olacak mı?

Şu anda öyle bir planımız yok. Bende aileden gelen dördüncü nesil restoran işletmeciliği yapıyorum. Farklı bir sektör içine girmek gibi bir düşüncemiz yok.

11-Yeme-içme sektörüne girmek isteyenlere önerileriniz var mı? Varsa nelerdir?

Sektöre girmek isteyenlere tavsiyelerim öncelikli olarak belirledikleri sektöre uygun araştırmalarını iyice yapmaları ve kullanacakları ürünleri kaliteli bir şekilde misafirlerine sunmaları gerektiği. Biraz klişe olacak ama krizi fırsata çevirip hem karlılığı hem de sektördeki hakimiyet alanımızı genişletecek hamleler yapmak gene bizim elimizde

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ