Geleneksel PR ve Dijital PR Farkı Nedir?

Geleneksel PR ve Dijital PR Farkı Nedir?

Geçmişten günümüze teknolojinin gelişimi ile birlikte pek çok sektör gelişim gösterdiği gibi; halka ilişkiler ve reklamcılık sektörü de önemli bir çağ atladı diyebiliriz. Bu bağlamda PR çalışmalarının günümüzde artık internet ortamında daha fazla yapılmaya başlanmasının en önemli sebebi hiç kuşkusuz ki hedef kitleyeulaşmanın internet ortamında çok daha kolay olmasından kaynaklanıyor. Çünkü bir firma her ne kadar başarılı bir PR çalışması ortaya koysa da, eğer bu çalışmayı doğru bir ortamda ve güncel gelişmelere uygun bir şekilde gerçekleştirmezse, verim elde etmesi çok ama çok zordur. Bu yüzden çağımızda en iyi verim elde etmeyi amaçlayan markalar, projeler ve oluşumlar için dijital PR çalışmaları önemli ve kaçınılmaz bir hale almıştır.

Geleneksel PR çalışmaları ile dijital PR çalışmalarını kıyasladığımızda karşımıza pek çok önem farklılık ortaya çıkmaktadır. Bu farklılıkları yazımızın devamında daha ayrıntılı bir şekilde ele alacağız ancak en temel farkın; dijital PR çalışmalarının internet ortamında uygulanıyor olması olduğunu söyleyebiliriz. Geleneksel PR çalışmalarının kapsamı fiziksel ortamları ve hatta fiziksel çalışmaları da kapsar ancak söz konusu dijital PR olduğunda ise bu çalışmaların her bir ayrıntısının tamamen dijital ortamda, yani daha net bir diğer ifade ile de internet ortamında gerçekleştiriliyor olduğunu söylemek gerekir.

Dijital PR Hangi Avantajları Sağlıyor?

Günümüzde herhangi bir marka ya da uygulanacak proje kapsamında hedef kitleye dijital ortamda çok daha hızlı olmaktadır. Hızlı bir şekilde sonuç elde etmek, son derece önemli olmaktadır. Çünkü rekabet durumu söz konusu ve eğer “daha iyisini” yaptığınıza inanıyorsanız, insanların bu daha iyisini, daha hızlı bir şekilde sunmak ve dolayısıyla çalışmalarınızın karşılığını hızlı bir şekilde almak istersiniz. Dolayısıyla dijital PR çalışmaları tüm bu beklentileri ve daha fazlasını karşılıyor olması ile çok daha avantajlı bir tercihtir.

Bu bağlamda dijital PR çalışmalarının başlıca avantajlarını ve de geleneksel PR çalışmaları ile kıyaslama yaptığımızda da en önemli farklarını aşağıdaki gibi sıralandırmamız mümkündür;

  • Daha hızlı sonuç alınması – Dijital PR çalışmaları her zaman daha hızlı sonuç vermektedir. Özellikle de geleneksel PRile kıyasladığımızda hem PR uygulama sürecinin daha kolay olmakta hem de sonuç elde etmesi süreci de çok daha hızlı olmaktadır.
  • Hedef kitleye çok daha kolay bir şekilde ulaşabilmek – Kesinlikle Dijital PR çalışmalarının en önemli avantajlarından birisi doğrudan hedef kitleye ulaşabilmektir. Geleneksel yöntemleri dikkate aldığımız zaman pek çoğu her ne kadar hedef kitle doğrultusunda uygulansa da, internet ortamında hedef kitle ile doğrudan etkileşim kurabilmek çok daha mümkün olduğundan, geri dönüş elde etmek de çok daha kolay olmaktadır.
  • Düşük bütçe ile yüksek verimlilik elde etmek -Dijital PR çalışmaları oldukça düşük bir bütçe ile de gerçekleştirilebilmektedir. Nitekim fiyatlandırma proje kapsamında değişkenlik gösterse de, genel olarak geleneksel PR çalışmalarının maliyeti ile kıyaslama yaptığımız zaman çok daha avantajlı bir fiyatlandırma olduğunu söylememiz mümkündür. Çünkü internet dünyası yıllardır düşük bütçe ile yüksek verimlilik elde edebileceğimiz imkanları sunmaktadır. İşte dijital PR çalışmalarında da bu imkanlar en iyi bir şekilde kullanılmaktadır. Bu sayede gereğinden fazla masraf yapılmadan, en iyi bir şekilde sonuç elde edilebilmektedir.
  • Etkileyici çalışmaların yapılabilmesi -Dijital PR çalışmalarının çok daha etkileyici yapılabilmesi mümkün olmaktadır.Bunun nedeni ise farklı internet kanallarının, istenilen bir şekilde kullanımının mümkün olmasıdır. Üstelik görsel ya da yazılı çalışma ile hedef kitleye ulaşmak, bu çalışmaları etkileyici bir hale getirmek yine dijital ortamın sağlamış olduğu başlıca avantajlar arasında gelmektedir.
  • Sosyal medyanın gücünden faydalanmak -Kesinlikle dijital PR çalışmalarının en önemli ayağı sosyal medya platformlarında gerçekleştirilmektedir. Bildiğiniz gibi günümüzde insanlar genel olarak sosyal medya platformlarını kullanmaktadırlar. Bu platformlar, bizlere çeşitli reklam ve tanıtım olanakları sunmakla birlikte her bir reklam ve tanıtım çalışması doğrultusunda hedef kitleyi özelleştirme imkanını da sağlamaktır. Bu sayede sosyal medyanın gücünden faydalanmak ve hedef kitle ile en etkili bir şekilde etkileşim sağlamak mümkün olmaktadır. Bu; proje kapsamı ne olursa olsun, en iyi sonucu vermektedir.

Tüm bu avantajları dikkate aldığımızda esasında günümüzde dijital PR çalışmalarının neden bu denli çok tercih ediliyor olduğunu daha net bir şekilde anlamaktayız.

Detaylı bilgi için: Kolay Bülten- Dijital PR Çalışmaları Nedir?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ