Dijital PR Ajansı Nasıl Çalışır?

Dijital PR Ajansı Nasıl Çalışır?

Dijital PR Ajansı çalışma süreçleri değişkenlik gösterse de, genel olarak mantık aynıdır.Çalışmaların ilk etabı analize dayanır. Analiz sürecinde marka ya da projenin dijital ortamda hedeflendiği gibi yansıtılabilmesi için hedef kitleye ulaştırılacak marka, ürün ya da hizmetin özellikleri dikkate alınır. Bu sayede hedef kitle analizi de yapılır. Projenin hitap edeceği hedef kitle belirlendiğinde artık çalışmanın gidişatına yönelik diğer adımlar da önemli ölçüde belirlenmiş olur. Hangi reklam olanaklarının, nasıl ve ne şekilde kullanılması gerektiği, dijital PR ajansının çalışma sürecine dair belli başlı adımları olarak ifade edilebilir.

Elbette ki bu analiz sürecinde dikkate alınan bir diğer önemli nokta da söz konusu marka yada proje kapsamında hedeflenen sonuçlardır. Çünkü PR çalışmalarında elbette kibir sonuç hedeflenmektedir. Bir Dijital PR ajansı, bu hedeflere ulaşım sağlamak için en iyi ve en önemli yardımcı konumundadır.

İyi bir ekibin, üzerinde beyin fırtınası yaparak, sahip olduğu güncel bilgi, birikim ve deneyimlerimleri neticesinde dijital ortamda gerçekleştirilecek PR çalışmaları için hangi adımların atılması gerektiği belirledikten sonra artık sıra uygulamaya gelir.

Hem projelendirme hem de uygulama sürecinde dikkat çekmek istediğimiz önemli bir ayrıntı ise bir dijital PR ajansının çalışmalarını genellikle bir ekip olarak sürdürüyor olmasıdır. Bu ekip bünyesinde internet olanaklarına güncel bir şekilde hakim takım arkadaşları yer alır. Ekip bünyesinde yer alan takım üyelerinin dijital ortamın güncel gelişmelerine hakim olması en önemli gereksinimdir. Çünkü dijital ortam sürekli olarak gelişim göstermektedir. Özellikle de dijital PR çalışmaları için kullanılan internet kanallarının sürekli olarak gelişim aşamasında olduğuna dikkat çekmek gerekir. Dolayısıyla gerçekleştirilecek PR çalışmalarının iyi bir şekilde sonuçlanabilmesi, ekibin güncel gelişmelere ne kadar hakim olduğu ile alakalı bir durumdur. Güncellemelere hakim olmayan birPR ekibinin, dijital medya olanaklarını verimli bir şekilde kullanımı mümkün olmayacaktır. Bu yüzden doğru bir dijital PR ajansı ile çalışmanın önemini dikkate almak gerekir.

İyi Bir Dijital PR Ajansının Çalışma Stratejisi

Maalesef her PR çalışması iyi bir sonuç vermeyebiliyor. Çünkü etkili sunum ve marka itibarının korunması gibi kriterler son derece önemli olmaktadır. Ekibimiz yıllardır bu değerleri dikkate almakta ve bu doğrultuda dijital PR çalışmalarını gerçekleştirmektedir. Bu sayede şimdiye kadar çalışmalardan en iyi sonucu almış durumdayız ve almaya da devam ediyoruz.

İyi bir dijital PR ajansı için projelendirme ve projeyi uygulama sürecinde önemli olan etkenleri, daha doğrusu çalışma stratejilerini aşağıdaki gibi maddeler halinde ifade etmek istiyoruz.

Buna göre;

  • Planlama – Süreç önce planalama ile başlar.Planlama sürecinde proje sahibinin hedefleri, PR çalışmasının kapsamı dikkate alınır. Bu elde edilecek veriler, projenin bizlere hangi ortamlarda uygulanacağına dair kesin bilgiler elde etmemizi sağlar. Sonrasında atılması gereken adım ise proje geliştirme sürecidir.
  • Proje geliştirme – Tanıtım kanalları belirlendikten sonra artık yapılması gereken tek şey projenin geliştirilmesidir. Proje geliştirme sürecinde faydalanılması gerekli olan belli başlı veriler söz konusudur. Bu veriler hedef kitleye dair veriler olmakla birlikte PR çalışması yapılacak; ürün, hizmet, marka ya da etkinliğe dair özellikleri de kapsar. Tüm bu veriler proje kapsamında kullanılır ve bu sayede belirlenen ortamlarda uygulanmak üzere projeler geliştirilerek, hazır hale gelir. Artık yapılması gereken tek şey projelerin uygulanması ve bu sayede hedef kitleye ulaşım sağlamaktır.
  • Hedef kitleye ulaşım – Projelerin uygulanması neticesinde hedef kitleye ulaşılmış olacaktır. Hedef kitle ile doğrudan etkileşimin sağlanıyor olması, yine bizlere dijital PR çalışmalarının sağlamış olduğu en önemli avantajlarının başında gelmektedir. Bu sayede çok daha net bir şekilde sonuçları gözlemleyebilmemiz mümkün olmaktadır.

Tüm bu stratejilere hakim kalınması sayesinde hedef kitlede hedeflenen algının oluşturulması ve bunun bir sonucu olarak da başarılı bir etkileşimin sağlanması mümkün olmaktadır.

Uygulanacak projeye dair herhangi bir şekilde sınırlandırma olmadığına dikkat çekmek gerekir.Proje, genel olarak bir marka ya da işletme odaklı olabileceği gibi; o marka yada işletme bünyesinde satışa sunulan bir ürün ya da hizmet ile ilgili de olabilir. Nitekim PR çalışmalarında herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir.Bir marka için çalışma yapılabileceği gibi bir etkinlik, oluşum ya da herhangi bir şekilde hedef kitleye ulaşmayı amaç edinen türlü girişim modelleri için deyine bu çalışmaların yapılabilmesi mümkün olmaktadır.

Doğal Sonuç; Uzun Vadede En İyi Sonuçların Alınması

Biz ekip olarak dijital PR çalışmalarımızda, belli başlı stratejilere uygun bir şekilde projeyi hazırlamamız ve uygulamamızın temel sebeplerinden en önemlisi tamamen doğal bir şekilde sonuç elde etmektir. Doğal sonuçtan kastımız; marka itibarına zarar gelmeden ve hedef kitle algısının doğal bir şekilde oluşturulmasını sağlamaktır. Çünkü ancak bu sayede en iyi verimlilik elde etmek mümkün olmaktadır.

Kaynak: Kolay Bülten- Dijital PR Ajansı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ