Üç kişiden biri Ramazan’da daha çok alışveriş yapıyor

Üç kişiden biri Ramazan’da daha çok alışveriş yapıyor

GittiGidiyor, düzenlediği anketle Ramazan ayındaki alışveriş alışkanlıklarını ortaya koydu. 10 bin GittiGidiyor kullanıcısının katıldığı ankette, her üç kişiden biri Ramazan’da daha fazla alışveriş yaptığını belirtti. Ramazan’da alışveriş miktarının artmasına neden olan birinci faktör ise yüzde 42 oranla diğer dönemlere kıyasla daha fazla misafir ağırlanması oldu. Verilere göre bu dönemde en çok temel gıda ürünlerinin satışında artış yaşanırken; tüketicilerin plaj giysisi, oje-aseton ve dudak nemlendiricisi gibi ürünleri satın almaya ara verdikleri görüldü.

Türkiye’nin lider e-ticaret platformu GittiGidiyor, Ramazan dönemindeki alışveriş alışkanlıklarına, düzenlediği anketle ışık tuttu. 10 bin GittiGidiyor kullanıcısının katıldığı anket sonuçlarına göre, her üç kişiden birinin Ramazan’da daha fazla alışveriş yaptığı ortaya çıktı. Ankete katılanların yüzde 55’i Ramazan’daki genel alışveriş tutumunu “Alışveriş miktarım aynı kalır” ifadesiyle ortaya koyarken, yüzde 33’lük kesim Ramazan’da daha fazla alışveriş yaptığını, yüzde 15’lik kesim de daha az alışveriş yaptığını belirtti.

Ramazan’da daha sık misafir ağırlıyoruz
“Ramazan döneminde alışverişi artırmanızın nedeni nedir?” sorusunun yöneltildiği ankette, katılanların yüzde 42’si “Normalden daha fazla misafir ağırlarım” yanıtını verdi.  Bu yanıtı yüzde 39 ile “Normalde yaptığımdan daha fazla gıda alışverişi yaparım”, yüzde 38 ile “Sadece Ramazan’da satın aldığım ekstra ürünler var”, yüzde 18 ile “Oruç tuttuğum için her şeyi canım çeker”, “Ramazan ayında indirimli ürünler almayı seviyorum”, “İhtiyaç sahiplerine gönderiyorum” gibi seçeneklerin bulunduğu “Diğer” ve yüzde 14 ile “Alışveriş isteğim bu dönemde yüksek oluyor” yanıtları izledi.

Alışveriş listesine yazın meyve-dondurma, kışın et-bakliyat giriyor
“Ramazan dönemi yaz mevsimine denk geldiğinde bu dönem için hangi ürün/ürünleri daha çok alırsınız?” sorusuna, ankete katılanların yüzde 35’i “İçecek” yanıtını verirken; yüzde 27’si “Su”, yüzde 25’i “Meyve”, yüzde 8’i “Dondurma”, yüzde 3’ü “Elektronik” ve yüzde 2’si “Vantilatör” dedi.

“Ramazan kış mevsimine denk geldiğinde bu dönem için hangi ürün/ürünleri daha çok alırsınız?” sorusuna ise; yüzde 49 ile “Yiyecek”, yüzde 29 ile “Et”, yüzde 9 ile “Giysi”, yüzde 7 ile “Bakliyat”, yüzde 4 ile “Hurma” ve yüzde “2” ile “Ayakkabı” yanıtları verildi.

Ayrıca ankette tüketiciler, Ramazan’da plaj giysisi, oje-aseton ve dudak nemlendiricisi gibi ürünleri satın almaya ara verdiklerini veya diğer dönemlere kıyasla daha az satın aldıklarını belirtti.

GittiGidiyor’dan Ramazan’a özel gece kampanyası
GittiGidiyor, Ramazan boyunca her akşam 22.00’den sabah 06.00’ya kadar devam eden Ramazan ayı kampanyasını tüketicilere sunuyor. Elektronikten süpermarkete kadar pek çok kategoride yüzde 50’ye varan indirimlerin olduğu kampanyada, 39 TL’den 199 TL’ye kadar değişen farklı fiyat ve içeriklerle Ramazan kolileri de kullanıcılara sunuluyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ