“Yerel zincir marketlerde Ramazan ayında zam olmayacak”

“Yerel zincir marketlerde Ramazan ayında zam olmayacak”

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek, Ramazan ayı satışları ile yerel zincir marketlerdeki gıda fiyatlarını değerlendirdi. Birlik, beraberlik ve hoşgörü kavramlarının en içten şekilde yaşandığı Ramazan ayı süresince sebze ve meyvede mevsimsel etkilere bağlı olarak yaşanan fiyat artışlarının düşüş trendine gireceğini belirten Altunbilek; “11 Ayın Sultanı Ramazan, yine bereketi, bolluk ile geliyor. Vatandaşlarımız rahat olsun. Ramazan ayı süresince yerel zincir marketlerde zam olmayacak. Sebze ve meyve fiyatlarının yüzde 8 ucuzlamasını bekliyoruz” dedi.

Organize perakendenin en önemli halkası olan yerel zincir marketleri aynı çatı altında buluşturan Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, Ramazan ayında sebze, meyve, bakliyat, et, kumanya ve hediye çeklerini değerlendirdi. Turfanda döneminden bolluk dönemine geçileceğini; Ramazan ayı süresince sepetlerin daha ucuza dolacağını söyleyen Altunbilek; “TPF olarak Ramazan aylarında gıda ürünlerinde fiyatları artıran, spekülatif hareket edenleri takip ediyoruz. Yerel zincirler olarak fırsatçılara geçit vermemeyi kendimize bir görev biliyoruz. Vatandaşlarımız rahat olsun. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Türkiye Perakendeciler Federasyonu çatısı altında hizmet veren 3 bin 915 satış noktasında gıda ürünlerinde fiyat artışı yaşanmayacak” dedi.

“SEBZE VE MEYVEDE FİYATLARININ YÜZDE 10 UCUZLAMASINI BEKLİYORUZ”

Ramazan ayı süresince gıda ürünlerin fiyatlar konusunda da açıklamada bulunan Altunbilek; “Birlik, beraberlik ve hoşgörü kavramlarının en içten şekilde yaşandığı 11 Ayın Sultanı Ramazan, yine bereketi ve bolluğu ile geliyor. Mevsimlik ürünlerde fiyatlar standarda oturmaya başladı. Ramazan ayı süresince patlıcan, salatalık, biber, fasulyede fiyatların bir önceki aya kıyasla düşmesini, sebze-meyve reyonunda Ramazan ayı süresince fiyatların yüzde 10 daha ucuzlamasını bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

Bakliyat fiyatlarının raflarda aynı fiyatta satın alınabileceğini belirten TPF Başkanı Mustafa Altunbilek, “Pirinç ve bulgur fiyatını koruyor. Bu ay en çok satanlar listesinde kırmızı mercimek ve pirincin yer almasını bekliyoruz. Et tarafında da satışların mevcut fiyattan devam edeceği kanaatindeyiz” dedi.

“RAMAZANDA ALIŞVERİŞ TERCİHLERİ DEĞİŞİYOR”

Ramazan ayı tüketici tercihleri konusunda da açıklamalarda bulunan Mustafa Altunbilekşöyle konuştu; “Bu hafta gerçekleşen satışları ve son 3 yıllık verileri incelediğimizde, Ramazan ayının yaz sezonunun başlangıcına gelmesi, oruç saatlerinin uzaması, alışveriş tercihlerini değiştirdiğini gözlemliyoruz. Ramazan ayı süresince et ve et ürünleri, en çok satanlar arasında yer alırken; ikinci sırada bakliyat, üçüncü sırada su, meşrubat, ayran ve şerbet, dördüncü sırada sebze-meyve, beşinci sırada ise tatlı yer alıyor. Geçen yıl tatlı, çikolata ve şekerleme reyonlarında satışlar yüzde 20 artmıştı. Kahvaltılık ürünleri ile hurma satışlarında da önemli bir artış yaşanmasını bekliyoruz.”

“HEDİYE ÇEKLERİ DAHA FAZLA TERCİH EDİLİYOR”

Önümüzdeki 15 gün boyunca hediye çeki ile kumanya satışlarında da artış yaşanmasının beklendiğini belirten Altunbilek; “Hayırseverler için hediye çeki ve kumanyalar önemli bir yardımlaşma aracı haline geldi. Geçtiğimiz 2 yıl Türkiye genelindeki yerel zincirlerimizde hediye çekleri kumanya paketlerine kıyasla daha çok rağbet gördü. Bunun başlıca nedeni, kumanyaların içerisindeki ürünler, kişilerin gerçek ihtiyacı olmayabiliyor. Hediye çeklerinde ise kişi rencide edilmediği gibi gerçek ihtiyacı ne ise onu alıyor. Hediye çeklerinde geçtiğimiz yıl 50-100 TL arası tercih edildi. Kumanyalarda ise çorba, hurma, zeytin, bulgur pirinç, yağ, un şeker, çay gibi temel gıdaların yer aldığı paketler alındı. Bu yıl özelinde bakacak olursak, Ramazan ayının ilk 10 günü kumanya ve hediye çeki satışlarında önemli bir artış yaşanmasını bekliyoruz. Önceki yıllara paralel olarak satışların yüzde 10’unun Ramazan ayı hazırlığı, yüzde 5’inin kumanya, yüzde 15’inin ise hediye çeki yönünde olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ