Sultanahmet Köftecisi’nden Babıali’ye vefa

Sultanahmet Köftecisi’nden Babıali’ye vefa

Sultanahmet Köftecisi’nin 4. Kuşak patronlarından Timur TezçakınTezçakın: “Bugün bir dünya markası haline gelmemizde katkıları olan gazetecileri unutmadık, unutmayacağız”

İstanbul’un asırlık lezzet durağı 1920 Sultanahmet Köftecisi, yıllar sonra yeniden Babıali’nin buluşma noktası olacak.

Sultanahmet Köftecisi’nin 4. Kuşak patronlarından Timur Tezçakın, 1920 yılında kurulan tarihi işletmenin bir dünya markasına dönüşmesinde ailesi kadar, çalışanların ve müşterilerinin de büyük katkılarının olduğunun altını çizdi.

Sultanahmet’teki tarihi binanın, 98 yıl boyunca çok sayıda ünlü devlet adamını, sanatçıyı, işadamını ve gazeteciyi ağırladığını anımsatan Tezçakın, “Gazete bürolarının Babıali’de bulunduğu dönemlerde hergün onlarca basın mensubunun buluşma noktası olurduk. Onların ziyaretleri, dükkanımızla ilgili yaptıkları haberler, adımızın tüm Türkiye’de, hatta yurtdışında duyulmasına vesile olmuştur” dedi.

Gazeteci müdavimlerini belirlemek için yoğun bir çalışma başlattıklarını anlatan Timur Tezçakın, “Şeref defterlerimizi, gazete arşivlerini tarıyoruz. Babam Mehmet Tezçakın’ın da çok kapsamlı arşivi var. Dükkanımızın mermer masalarında kimler oturmamış ki. Rahmetli İslam Çupi, Ahmet Kabaklı, Aydın Boysan her zaman dükkanımızın en gözde konuklarıydı. Sık sık dükkanımıza gelen Ara Güler’in, Ali Sami Alkış’ın, Necati Zincirkıran’ın, Emin Çölaşan’ın, övgü dolu yazılarını şeref defterimizde hala gururla saklıyoruz. Daha niceleri bu dükkana geldi, köftemizi tattı, bizlerle muhabbet etti” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ