Teksüt hedef büyüttü

Teksüt hedef büyüttü

Teksüt Türkiye’nin önde gelen süt ve süt ürünleri üreticilerinden. Firma üretimini Gönen’de bulunan 27 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplam 80 bin metrekare üzerine kurulu fabrikasında gerçekleştiriyor. Günde 550 ton süt işleyen Teksüt, İstanbul Sanayi Odası İSO 500 2015 sıralamasında bugün 404’üncü sırada yer alıyor. Teksüt A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Arda Aksaray ile Teksüt’ün dünden bugüne yolculuğu ve markanın hedefleri hakkında konuştuk

– Türkiye’de süt ve süt ürünleri tüketim alışkanlıkları ne durumda?

Peynir, yoğurt, tereyağı, dondurma, sütlü tatlı gibi süt ve süt ürünleri kullanımının tamamına baktığımızda, kişi başına düşen 236 kiloluk tüketimle, Türkiye olarak iyi gibi görünen bir tüketime sahibiz. Ama içme sütü noktasında kişi başına düşen 26 litre ile oldukça yetersiz süt içtiğimizi söyleyebiliriz. Avrupa ortalaması 90 litreyi buluyor.
Peynir, yoğurt tüketmek, evet çok önemli. Ama daha sağlıklı bir toplum için yaş farklı gözetmeden mutlaka daha fazla süt içmeliyiz. Ve sütün benzersiz besleyici özelliklerinden mutlaka faydalanmalıyız.

Bugün Türkiye’de 19 milyon ton süt üretiliyor. Bu sütün yarısı, %53-54’ü gıda sanayisinde değerlendiriliyor. Bununla birlikte Türkiye’de üretilen sütün %50’si peynir, %20’si yoğurt ve ayran, %13’ü içme sütü, %10’u süttozu, %4’ü tereyağı/kaymak ve %3’ü dondurma olarak değerlendiriliyor.

 

– Teksüt’ün kuruluş sürecinden söz eder misiniz?

Teksüt, Balıkesir’in Gönen ilçesinde Yönetim Kurulu Başkanımız Cevdet Arınık’ın babası Recep Arınık tarafından 1956 yılında kuruldu. Kuruluş tarihi itibarıyla Teksüt, bugün Türkiye’nin en eski ve en köklü süt ve süt ürünleri firması. O dönemde küçük bir işletme olarak beyaz peynir üretimiyle yola çıkan firmamız, yıllar içinde sağlam adımlarla büyümesini sürdürerek tesislerini ve ürün çeşitlerini genişletti.

Teksüt’ün beyaz peynir ile başlayan süt ve süt ürünleri serüveni, bugün UHT süt, kaşar peyniri, krem peynir, tereyağı, sürülebilir beyaz peynir, süzme peynir, labne, kaymak, yoğurt ve ayranın yanı sıra Mihaliç, Çeçil, Dil, Çerkez, Otlu, Urfa, Örgü, Üçgen, Misket, Çubuk gibi yöresel peynirlerin üretimiyle devam ediyor.

Bugün yine Gönen’de bulunan 27 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplam 80 bin metrekare üzerine kurulu modern fabrikamızda üretimimizi sürdürüyoruz. Günde 550 ton süt işliyoruz ve ürünlerimizi süt endüstrisinde uygulanan en yeni teknolojilerle dünya standartlarına uygun şekilde güvenilir, hijyenik ve sağlıklı şekilde üretiyor ve dağıtıyoruz.

Adım adım da büyümemizi sürdürüyoruz. Teksüt, Türkiye’nin en büyük kuruluşlarını gösteren İstanbul Sanayi Odası İSO 500 2015 sıralamasında bugün 404’üncü sırada yer alıyor.

– Teksüt’ün farklı coğrafyalara ihracat gerçekleştiriyor. Bu ülkelerden ve gönderilen ürünler ile ilgili bilgi verir misiniz?

Şu aşamada toplam 9 ülkeye; Amerika Birleşik Devletleri, Libya, Kuveyt, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Azerbaycan, Türkmenistan, Kosova ve Tayvan’a ihracat yapıyoruz.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) onayıyla 1997 yılından bu yana, yani 20 yıldır Amerika Birleşik Devletleri’ne düzenli olarak ürün gönderiyoruz ve bunu da gıda sektöründe olabilecek en yüksek standartlara uyarak gerçekleştiriyoruz. Oraya özellikle beyaz ve kaşar peynir çeşitlerimizi gönderiyoruz.

2017 başında ise Tayvan’a ürün göndermeye başladık. Aslında dünyanın bu bölgesinde Avustralya ve Yeni Zelanda gibi çok büyük süt üreticisi ülkeler bulunuyor. Yani hayli güçlü rakiplerin yer aldığı ve zor sayılabilecek bir pazara ihracat yapmaya başladık. Buraya UHT Kutu Süt gönderiyoruz.

– İhracatta yeni hedef ülkeler var mı?

Değişik coğrafyaları gözlemliyoruz. Avrupa Birliği ülkelerine Türkiye’den süt ürünleri satışı çok katı normlara bağlı. Bu yılın Şubat ayında Teksüt olarak Avrupa Birliği üyesi ülkelere ihracat yapma onayı aldık. Süt ürünleri fiyatları Avrupa’da daha uygun olduğu için şu aşamada Avrupa’ya ihracat cazip değil ancak bölgeyi takip ediyoruz.

Son olarak Mayıs ayında Çin’de Asya’nın en büyük gıda fuarına katıldık. Burada da hem Çinli hem de Güneydoğu Asya’daki başka ülkelerin iş adamlarıyla temaslarda bulunduk.

Sonuç itibarıyla henüz netleşen bir çalışma yok, ancak gözlem ve temaslarımızı sürdürüyoruz.

– Teksüt’ün satış ağı konusunda yeni hedefleri olacak mı?

Genel olarak Türkiye’deki bulunabilirliğimiz arttırmak istiyoruz. Bu nedenle ülke genelinde satış noktalarımızı geliştirmeye yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ