Kılıç Deniz’in gözü Amerika pazarında

Kılıç Deniz’in gözü Amerika pazarında

Son dönemlerde yurdışına yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Kılıç Deniz Holding, Amerika pazarında söz sahibi olmayı hedefliyor. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Kızıltan ile Türkiye Su Ürünleri sektörünü ve Kılıç Deniz’in yeni yatırımları hakkında görüştük.

Özlem EROL

Dominik Cumhuriyeti’ndeki  levrek tesisi yatırımınızdan söz eder misiniz?

 Dominik’te Kuzey Amerika pazarına üretim yapmak için levrek üretim tesisini alarak yeni yatırımlarla büyüttük. Son dönemde yurtdışındaki en iyi yatırımlarımızdan birisini Dominik’te gerçekleştirmiş olduk. Bu tesisimizde şu an 5 bin ton üretim kapasitemiz var. Hedefimiz kapasitemizi daha da artırmak. Yavru sevkiyatı aşamasına geldik. İlk ürünleri 2018’de pazara sunmuş olacağız.

Bu yatırımdan nasıl bir geri dönüş bekliyorsunuz? Başka ülkelerde de bu tür yatırımınız ya da yatırım hedefleriniz var mı?

 Amerika Birleşik Devletleri’nde levrek tanınıyor ve seviliyor. Türkiye’nin bu pazara yaptığı su ürünleri ihracatının yüzde 95’ini levrek oluşturuyor. Kuzey Amerika yanında henüz bulunmadığımız Güney Amerika pazarına da girmeyi hedefliyoruz. Bunun için her iki kıtaya yönelik fuarlara katılıyoruz. Kılıç Deniz Ürünleri olarak son dönemde yurtdışı yatırımlarına ağırlık veriyoruz. Sağlıklı ve kaliteli hammadde tedariki için Moritanya’da balık unu ve balık yağı tesisi kurduk.  Arnavutluk’ta 5 bin ton kapasiteli alabalık tesisimiz var. Burası AB’ye yakın ve suları soğuk olduğu için alabalık için oldukça uygun bir bölge. İtalya’da satış dağıtım noktaları ve soğuk hava depolarımız bulunuyor. Bu sayede İtalya’dan Avrupa’ya kutu bazında bile balık gönderebiliyoruz. Burası daha küçük müşterilere birinci elden satmamızı sağlıyor. Kılıç markasını en ufak restorana kadar sokabiliyoruz. Geçen sene Kıbrıs’ta balık çiftliği aldık. İlk hasadı bu yıl yaparak Kıbrıs’ın ihtiyacını karşılayacağız.

Türkiye’de su ürünleri sektörü nasıl bir gelişim içerisinde?

2000 yılı sonrasında ciddi gelişim gösteren Su ürünleri sektörü 2002 yılında yaptığı 59 milyon dolarlık ihracatı 2017 yılında 15 günde yapar hale geldi. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, 2016 yılında 804 milyon 216 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Su ürünleri sektörü olarak 2017’de 1 milyar dolar ihracat barajını aşmayı hedefliyoruz. Su ürünleri sektörünün hem iç piyasada hem de ihracatta büyük bir potansiyeli bulunuyor. Bu potansiyelin ekonomiye kazandırılması ve sektörün daha hızlı gelişimi için devletin verdiği destekleri daha da artırması gerekiyor.

Türk su ürünleri ihracat pazarında yeterli ilgiyi görüyor mu?

Dünyanın önde gelen fuarlarına çok büyük standlar kurarak katılıyoruz.  Özellikle Türk Hava Yolları’nın ABD’ye destinasyonlarını artırmasından sonra bizim ihracatımız yıllık yaklaşık 5 bin tona geldi. Bunun artarak devam edeceğini öngörüyoruz. Bu yüzden ABD’deki fuarlara önem veriyoruz. Su Ürünleri Tanıtım Grubu da ihracat pazarının genişlemesi için önemli projelere imza atıyor.  STG 2008’de kuruldu, o zaman 17 ülkeye ihracatımız vardı, şimdi 85 oldu. 10 yıl önce ihracatımız 220 milyon dolardı. Geçen yılı 800 milyon dolarla kapattık. Son 2 senedir üretime yönelik yatırım yapıldı. Bunlar 1-2 sene sonra satılacak. 2-3 sene sonraki talebi şimdiden yaratmamız lazım ki onları satabilelim.  Hedefimiz Güney Amerika pazarı Şili’de somon, Peru’da hamsi tüketiliyor. Beslenme değeri en yüksek balık Karadeniz hamsisi. Afrika’da zayıfız oraya da gideceğiz.

Kılıç Deniz’in üretim ve ihracat  rakamları hakkında bilgi verir misiniz?

Akuakültür sektörüne 1991’de yıllık 50 ton kapasiteye sahip küçük bir kafesle adım attık. Her yıl kapasitemizi 2-3 kat artırdık. 1999’da kuluçkahaneler, daha sonra yem fabrikası, paketleme-işleme tesislerini kurduk. Bugün yaklaşık 55 bin tonluk balık, 150 bin tonluk balık yemi ve 413.5 milyon adet yavru balık üretimiyle çipura ve levrekte Avrupa’da birinci sıradayız. Üretimin yüzde 70’ini 55 ülkeye ihraç ediyoruz. Geçen sene ihracatımız 140 milyon dolar oldu. Bu yıl yüzde 10-15 artış bekliyoruz. 2016’da 650 milyon TL ciro gerçekleştirdik. Bu yılki hedefimiz 800 milyon TL. Türkiye’nin en büyük 500 şirketi listesinde geçen yıl 188. olmuştuk, 2016 performansımızla ilk 150’ye girmeyi umuyoruz.

Kılıç Deniz’in iç piyasada yaptığı çalışmalar ve yeni yatırımları hakkında bilgi verir misiniz?

İç piyasada balık tüketimini artırmaya dönük olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ürünlerimizi direkt tüketicinin damağına sunmak için Kaptan Kılıç markasını yarattık. Türk halkında balığın pahalı bir gıda olduğu algısı var. Biz bunu kırmak ve ürünlerimizi direkt tüketiciyle buluşturmak için İzmir Bostanlı, Milas ve Bodrum’da taze balık marketleri kurduk. Burada avcılık balıklarını da satışa sunuyoruz. Mevsiminde hamsi 5 TL’ye kadar düşüyor. İsteyen bugün 10 TL’ye de 50 TL’ye de bir kilogram balık alabilir. Biz bunu bir üst aşamaya taşıdık ve Milas-Bodrum Yolu üzerindeki tesisimizde pişmiş olarak sunmaya başladık. Burada Kaptan Kılıç markası ile çok uygun fiyatlar ve doyurucu menülerle insanlarımıza balık yediriyoruz. Kaptan Kılıç mağazalarımızın sayısını da artırmayı planlıyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ