Komili ve Kırlangıç Zeytinyağları

Komili ve Kırlangıç Zeytinyağları

Komili ve Kırlangıç Zeytinyağları, bu yıl yedincisi düzenlenen Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı – OLIVTECH 2017’ye katıldı. 26-29 Nisan tarihleri arasında Fuar İzmir’de düzenlenen organizasyonda Komili ve Kırlangıç Zeytinyağları; yurt içi ve yurt dışından gelen tüketici ve profesyonellerle buluşarak ürünlerini tanıttı.

Fuarda, zeytin-zeytinyağı temasıyla Sezen Okur Altınel tarafından hazırlanmış olan minyatür eserleri sergisi ve ‘Komili ağacı’ şeklinde hazırlanmış zeytin ağaçları ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi ile karşılandı. Ünlü şef Eyüp Kemal Sevinç aşçılık mesleğinde ilerlemek isteyen öğrenciler ile beraber Komili ile lezzetlendirdikleri yemekleri hazırlayarak ziyaretçilere ikram etti.

Türkiye’nin köklü markaları Komili ve Kırlangıç Zeytinyağları, 26-29 Nisan tarihleri arasında Fuar İzmir’de düzenlenen Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı OLIVTECH 2017’ye katıldı.

Bu yıl 7. kez düzenlenen OLIVTECH’te Komili ve Kırlangıç standları, yurt içi ve yurt dışından gelen ziyaretçileri birbirinden renkli aktiviteler ile karşıladı. Yurt içi ve yurt dışından profesyonellerin ve tüketicilerin yoğun ilgi gösterdiği Komili standında, ünlü şef Eyüp Kemal Sevinç lezzetli yemekler hazırlayarak ziyaretçilere ikram etti. Ziyaretçiler arasında yer alan aşçılık okulu öğrencileri Şef Eyüp Kemal Sevinç ile birlikte hem yemek yaptı, hem de usta şeften mutfak tüyoları aldı.

Minyatür sanatçısı Sezen Okur Altıner’in ölmez ağacı olarak bilinen zeytin ağacı ve meyvesini konu alan minyatür örnekleri de Komili standında OLIVTECH ziyaretçileriyle buluştu.

“Zeytinyağını daha fazla mutfağa sokacağız, Türk zeytinyağının yurt dışı pazarlarında hak ettiği yere gelmesi için çabalarımızı sürdüreceğiz”

Komili ve Kırlangıç Şirket Direktörü Erman Erol, fuara ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Yurt içinden ve farklı ülkelerden ziyaretçiler, standımıza ve markalarımıza büyük ilgi gösterdi. Ülkemizde zeytinyağı kültürünün gelişmesi, tüketiminin arttırılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlerleyen dönemde ülkemizde zeytinyağını daha fazla mutfağa sokarken, Türk zeytinyağının yurt dışı pazarlarında hak ettiği yere gelmesi için çabalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ