Merkel ve Yıldırım’dan basın toplantısı

Merkel ve Yıldırım’dan basın toplantısı

Başbakan Yıldırım, Almanya Başbakanı Merkel ile görüşmesi sonrası yapılan ortak açıklamada, ‘DEAŞ başta olmak üzere bütün terör örgütlerini bölgeden temizlemek hepimizin ortak sorumluluğudur diye düşünüyorum’ dedi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesi sona erdi.

Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen baş başa görüşme, 1 saat sürdü.

Yıldırım, konuk başbakan onuruna akşam yemeği verdi. Yemeğe iki ülke heyetleri de katıldı.

‘Terör hepimizin ortak sorumluluğu’

Başbakan Yıldırım ile Almanya Başbakanı Angela Merkel, Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirdikleri baş başa görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi ve gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Başbakan Yıldırım, “Terör sadece Almanya’nın, Türkiye’nin meselesi değil. Dünyanın başının belasıdır. Amerika için de çok büyük tehdittir. El-Kaide’den en büyük bedel ödeyen Amerika’dır. Dolayısıyla DEAŞ başta olmak üzere bütün terör örgütlerini bölgeden temizlemek hepimizin ortak sorumluluğudur diye düşünüyorum.” diye konuştu.

Yıldırım, Türkiye-Almanya ilişkilerinin, Merkel’in Türkiye’yi ziyaretiyle daha da önemli hale geldiğini belirtti.

Bölgede ve küresel düzeyde ortak tehditlerle ve ortak fırsatlarla karşı karşıya olduklarını ifade eden Yıldırım, “Bu gerçeği dikkate aldığımızda dost ve müttefik Almanya ile Türkiye ilişkileri, terörle mücadeleden mülteci sorununa, karşılıklı ekonomik iş birliğinden güvenlik sorununa kadar, bölgesel sorunların çözümüne kadar geniş bir yelpaze içerisinde değerlendirilebilir. Bu anlayışla sayın Şansölye Merkel ile ikili ilişkilerimizin bütün boyutunu değerlendirdik. Başta güvenlik ve ekonomi olmak üzere ikili ilişkilerimizi daha nasıl ileriye taşırız bunları konuşma fırsatımız oldu.” diye konuştu.

Yıldırım, Merkel ile Türkiye’nin AB’ye aday ülke olması dolayısıyla ilişkilerin tekrar canlandırılması, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve mart 2016’da yapılan anlaşmanın gelecek aylarda tekrar güncellenerek, AB’ye üyelik konusunda bir adım daha ileriye gidilmesi için neler yapılabileceğini değerlendirme fırsatı bulduklarını söyledi.

Başbakan Yıldırım, olağanüstü hale rağmen, memuriyetten çıkarılan ya da haklarında şikayet olanlara ilişkin geçtiğimiz günlerde yapılan düzenlemeyle yargı yolunu açtıklarını dile getirdi.

‘Avrupa’nın güvenliği Türkiye’den geçiyor’

Yapılan düzenlemelerle, sanık veya suçluların gözaltı süreleri ve avukatlarla görüşmelerinde bir rahatlama sağlandığını anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Özellikle FETÖ ile ilgili mücadelede Almanya’nın çok daha fazla desteğine ihtiyacımız var. Zira bu örgütler Avrupa ülkelerinde rahatça faaliyetlerini sürdürebiliyorlar. Bunlar, Türkiye’nin bugün başını ağrıtıyor, canını yakıyor ama eminim ki gelecek bir zaman içinde bütün Avrupa için büyük bir tehdide dönüşebilir. Bu yüzden de terörle mücadeledeki iş birliğimizin artarak devamı hayati öneme sahiptir. Suriye’de, Irak’ta DEAŞ’a karşı verdiğimiz amansız mücadelede Almanya’nın yaptığı katkılar, istihbarat katkısı, hava desteği önemlidir, bunu takdir ediyoruz ve teşekkür ediyoruz. Amacımız terörün yok olduğu, ilişkilerimizin her alanda geliştiği bir ortamı oluşturmak. Avrupa’nın güvenliği Türkiye’den geçiyor. Türkiye 3 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyor. Türkiye bir yandan da AB’nin, hem göçler bakımından hem de terör tehdidi bakımından engelleyen, kaynağında durduran ülke konumunda. Bunun da AB tarafından takdir edileceğini düşünüyoruz.”

Binali Yıldırım, Almanya ve Türkiye’nin 35-36 milyar dolarlık bir ticaret hacmine sahip olduğunu, Almanya’nın doğrudan yatırımlarında Türkiye’nin 6’ıncı sırada yer aldığını aktardı.

Türk kökenli yatırımcıların Almanya’da oldukça yaygın bir faaliyet yürüttüğünü aktaran Yıldırım, ülkede 3.5 milyona varan Türk kökenli Alman vatandaşının iki ülke arasındaki bağları güçlendiren en önemli varlık olduğunu sözlerine ekledi.

PKK terörü konuşuldu

Yıldırım ile PKK’nın terör eylemleri hakkında da konuştuklarını söyleyen Merkel, Almanya’da PKK’yı terör örgütü olarak kabul edildiğini hatırlattı. Merkel, iki ülke içişleri bakanlarının bu konuda temasta olmayı sürdüreceklerinin altını çizdi.

Türkiye’de yaşayan 3 milyon Suriyeli mülteciye ilişkin durumu da ele aldıklarını belirten Merkel, “İki taraf için de 18 Mart 2016 tarihli anlaşmanın canlı tutulması gerekiyor.” dedi.

Binali Yıldırım ile Kıbrıs konusunu da ele aldıklarını vurgulayan Merkel, bu konuda bir sonuç elde edilmesi gerektiğini ifade ettiklerini belirtti. Merkel, “Yunanistan, Kıbrıs, Türkiye ve bütün Avrupa Birliği için çok önemli bir konu bu.” dedi.

Konuk başbakan, Irak ve Suriye’deki gelişmeleri ele aldıklarını belirterek, siyasi gelişmeleri destekleyerek kalıcı çözüm bulunması gerektiğinin altını çizdi. Merkel her zaman görüş alışverişinde olmak gerektiğini belirttiği konuşmasını, ”Almanya’da yaşayan çok sayıda Türk kökenli kişiler nedeniyle bu işbirliğimizi sürdürme yükümlülüğümüz var, görüş ayrılıklarımız olsa bile.” sözleriyle tamamladı.

“Ziyaretimin halkın kararını etkileyemeyeceğini düşünüyorum”

Merkel, ziyaretinin referandum için destek olarak kullanılacağı yönündeki iddialara karşılık, zor dönemlerde siyasetçilerin birbirleriyle görüşmelerinin son derece önemli olduğunu belirtti. Türk halkının kendi kararını kendi vereceğini düşündüğünü söyleyen Merkel, “Benim bir ziyaretimin halkın kararını etkileyemeyeceğini düşünüyorum.” görüşünü dile getirdi.

Bugün her konuyu ele aldıklarını, her iki tarafın da kabul etmediği hususları birbirine aktardığını söyleyen Merkel, “Ayrıca, görüşmelerimiz bugün tehdit konusunda gerçekleşmedi. En iyi çözümün nasıl olacağını konuştuk. Yapılması gerekenleri görüştük.” diye konuştu.

Türkiye-AB anlaşması

Türkiye-AB anlaşmasına ilişkin olarak da Türk tarafınca çok şey yapıldığını söyleyen Merkel, “AB’den o kadar değil. Yunanistan tarafından sahil güvenlik çok iyi bir şekilde işliyor. Mülteci sayısı azaldı ve entegrasyon konusunda da birçok somut adım atıldı. Bu nedenle AB’nin finans katkısını en kısa zamanda sağlaması gerekir.” dedi.

Görüşme öncesi merkel TBMM’yi de ziyaret etti.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel, TBMM'yi ziyaret etti. Merkel, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminde meclisin bombalanan bölümlerini gezerek TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın'dan bilgi aldı. ( Mehmet Ali Özcan - Anadolu Ajansı )

Resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel, TBMM’yi ziyaret etti. Merkel, FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişiminde meclisin bombalanan bölümlerini gezerek TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın’dan bilgi aldı. ( Mehmet Ali Özcan – Anadolu Ajansı )

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ