Terör saldırıları perakendeyi de vurdu!

Terör saldırıları perakendeyi de vurdu!

Son bir ay içerisinde Ankara ve İstanbul’da yaşanan birbiri ardına yaşanan bombalı saldırılar ekonomiyi de olumsuz etkiliyor. Ekonominin can damarı konumunda bulunan perakende sektörü de yaşanan panik havası nedeniyle ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıya. Sektör yöneticileri, korku içerisinde olan tüketicinin alışveriş yapma gibi bir durumunun olmadığını belirterek, “Böyle devam ederse sıkıntı büyür” yorumunda bulunuyor.

Geçtiğimiz Cumartesi günü İstanbul’un kalbi konumunda bulunan İstiklal Caddesi’nde meydana gelen canlı bomba saldırısında 4 kişi hayatını kaybederken, çok sayıda kişi de yaralandı.

Ankara’da geçen hafta yaşanan ve 34 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırının yarattığı olumsuz hava etkisini sürdürürken İstanbul’da meydana gelen terör eylemi, insanları da negatif etkiledi. Saldırının bir gün sonrasında günlerden Pazar olmasına rağmen olayın yaşandığı İstiklal Caddesi’nde az sayıda kişinin olduğu görülürken, İstanbul genelinde ise aynı hava hakimdi.

AVM’LER SİNEK AVLADI!

Terör saldırılarından en çok etkilenen sektör ise perakende oldu. İstanbul’da Bağdat Caddesi, Nişantaşı gibi cadde mağazalarının ağırlıkta olduğu yerler havanın sıcak ve Pazar günü olmasına rağmen beklenen kalabalığı yakalayamadı. Özellikle AVM’lere yönelik saldırı olacağına yönelik iddialar tüketicileri buradan da uzaklaştırdı.

“AVM’LERİN HEDEF ALINABİLECEĞİNE YÖNELİK BİR KORKU HALİ VAR”

Perakendegazetesi.com’a konuşan ismini vermek istemeyen bir AVM müdürü, son bir ayda ziyaretçi sayısında ciddi bir düşüş olduğunu ve AVM içerisinde yer alan mağazaların da bu durumdan olumsuz etkilendiğini belirtti. AVM Müdürü, “Cumartesi günü yaşanan İstiklal’deki saldırı Demirören AVM’ye çok yakın bir noktada meydana geldi. İnsanların AVM’lerin hedef alınabileceğine yönelik korkuları var. Bu nedenle Pazar günü dahi AVM’ye gelmek istemediler. Özellikle Ankara ve İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerdeki AVM’lerde de durum aynı” tespitinde bulundu.

ZİYARETÇİ SAYISI YARI YARIYA DÜŞTÜ

Ülkede yaşanan terör saldırılarının ardından cadde mağazalarına olan ilgi azalırken, AVM’lere gelen ziyaretçi sayılarında da ciddi düşüşler yaşandı. Alınan bilgiye göre AVM’lere gelen ziyaretçilerde yarı yarıya bir azalma oldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ