Mağazalarda yeni trend: En çok satılan ürünler köşesi

Mağazalarda yeni trend: En çok satılan ürünler köşesi

Mağazalar karlılıklarını artırabilmek ve rakiplerinden farklılaşabilme adına için birbirinden farklı satış stratejileri uyguluyor. Yapılan sezonluk indirimler, 2 al bir öde gibi çeşitli yöntemler bunlardan birkaçı. Son dönemlerde ise bir başka satış stratejisi ortaya çıktı: En çok satılan ürünler köşesi…

Bir kitapçıya gittiğinizde mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Bir köşede en çok satan kitapların olduğu bir köşe vardır. Genelde en çok satan ilk 10 kitabın olduğu bu köşe tüketiciye bir nevi kolaylık sağlar ve popüler olanı ona sunar.

İşte buna benzer bir satış stratejisi şimdilerde mağazalarda kullanılır oldu. Türkiye’de pek alışık olmadığımız, Avrupa’da ise son yıllarda sıkça görülen bu yöntem temel bir prensibe dayanıyor. Mağaza, o zamana kadar geçen sürede en çok satılan ürünleri bir köşede tutarak tüketiciye bir nevi tercih kolaylığı sağlıyor. Böylece en çok beğenilen ürünü sizin karşınıza direkt çıkarmış oluyor.

OLUMSUZ YANLARI DA YOK DEĞİL

Konuyla ilgili görüşünü aldığımız bir marka yetkilisi ise bu sistemin artı ve eksi yönlerinin olduğunu söylüyor. Yetkili, en çok satılan ürünlerin tüketiciye kolaylık sağladığını fakat mağazada satılan diğer ürünlerin satışını etkileyebileceğini belirterek şu tespitlerde bulunuyor:

Bir mağazayı düşündüğünüzde, büyük bir alanda farklı ürünler bulunuyor. Tüketiciyi bu anlamda tek bir alana kanalize etmek ilk etapta mantıklı gibi gözükse de sonrasında bazı sıkıntıları beraberinde getirebilir. Örneğin tüketici alışveriş süresini kısalttığı için sepetini daha az ürünle doldurup o mağazanın karlılığını azaltabilir. Elbette, doğru bir iletişim stratejisiyle bu fırsata da çevrilebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ