Kliksa’da hedef büyük!

Kliksa’da hedef büyük!

Sabancı Topluluğu’nun online alışveriş platformu Kliksa’nın Türkiye’nin Amazon’u olma gibi iddialı bir mottosu var. Türkiye’nin Amazon’u olma hedefi doğrultusunda; teknolojiye, markaya ve müşteri hizmetlerine toplam 55 milyon TL yatırım yaptıklarını anlatan Kliksa Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, perakendegazetesi.com’a çok önemli açıklamalarda bulundu.

kliksaozel

Sabancı Holding’in online perakende alanındaki markası Kliksa, genç bir online perakendeci olmasına rağmen, arkasında Sabancı gücünü iyi kullanarak 2 yıl içerisinde önemli bir büyüme yakaladı ve ilk 10 oyuncu arasındaki yerini aldı.

2014’te bin 263 aktif sitenin online pazarda yer aldığını ifade eden Kliksa Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Online perakendeye yeni oyuncuların girmesini olumlu karşılıyorum. Rekabetin artması Türkiye’deki e-ticaret pazarının gelişimine katkı sağlayacak. Bu noktada online pazarda yer alan oyuncuların çok dikkatli olmaları gerekiyor” tespitinde bulundu.

Türkiye’deki online perakendenin potansiyelinin yüksek olduğunu belirten Safkan, “Cirosal olarak baktığımızda ilk 10 oyuncunun toplam cironun yüzde 50’siniden fazlasını gerçekleştirdiğini görüyoruz. Trendlere çok iyi bakmak ve adapte olmak gerekiyor. Örneğin Kliksa olarak Pazaryeri girişimimiz var. Bu bir trend. Dünyada Alibaba’yı hep beraber izledik. 240 milyar dolar seviyelerinde bir piyasa değeri var” şeklinde konuştu.

 “Mobil perakendecilik bir trend”

Mobil perakendeciliğin gün geçtikçe değer kazandığını dile getiren Safkan, “E-ticaret özelinde iki önemli trend olduğunu düşünüyorum. Bunlardan biri mobil kanal, bir diğeri de big data. Gün geçtikçe cironun büyük bir kısmının mobil kaynaklı olacağını ön görüyoruz. Mobil perakendeciliği önemli bir trend olarak görüyorum. Bu kapsamda uygulamalarımızı mobil alışverişe yönelik geliştirdik. Doğru hedef kitleyi ihtiyacı olan ürünü sunma anlamında, lokasyon bazlı bir çalışmamız oldu” dedi.

 “Yasayı olumlu buluyorum”

E-ticaret Yasası’nı da değerlendiren Safkan, “Yasayı olumlu buluyorum. Bu yasayla birlikte hizmet sağlayıcı, yani bizler bir iletişim yapmak istiyorsak müşterinin rızasını almamız gerekiyor. Hatta bu uygulamada öyle cezai müeyyideler koyulmuş ki gerçekten caydırıcılık da çok yüksek. Ayrıca bu yasayla birlikte tüketici aldığı ürünü 3 gün içerisinde herhangi bir gerekçe belirtmeksizin iade edebilecek. Genel hatlarıyla online alışverişi bir düzene sokması bağlamında yasayı destekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Türkiye’deki online perakendenin önünde iki evre var

Avrupa geneline baktığımızda online perakendede ilk üçte Almanya, İngiltere ve Fransa bulunuyor. Türkiye’deki e-ticaret potansiyelin yüksek olduğunu kaydeden Kliksa Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Türkiye’deki online perakendenin önünde iki evre olduğunu düşünüyorum. Birincisi önümüzdeki 5 yıl. Bu beş yıl içerisinde bir kırılma bekliyorum, çok hızlı bir çıkış yakalayacağımızı tahmin ediyorum. İkinci 5 yıllık süreçte de gelişmiş ülkeler seviyesine geleceğimiz konusundan güvenim tam” diye konuştu.

“CarrefourSA ile etkileşim mümkün”

Online alışverişte Click & Collect, yurt dışında çokça başvurulan, online ile offline alışverişin kesişim noktasında yer alan bir uygulama. Genel olarak tanımlayacak olursak Click & Collect, internetten alışveriş yapıldıktan sonra, mağazaya gidip alışveriş yaptığınız ürünlerin alınmasına verilen sistemin adı. Son dönemlerde Türkiye’de de hayata geçirilen bu sistem hakkında Nevgül Bilsel Safkan şunları söyledi:

“Click & Collect önemli bir trend, kullanıcıya kolaylık sağlayan bir uygulama. Tüketici için fiziksel temas da bazı ürünler için özellik önem arz ediyor. Kliksa fikri perakendenin gücünü kullanarak ortaya çıktı. Grubumuzun iki büyük perakende firması var. Bunlardan biri CarrefourSA, diğeri de TeknoSA. Her ikisiyle de olabilir ama daha çok CarrefourSA tarafıyla bu anlamda etkileşim mümkün. 2015 hedeflerimizde olmamakla birlikte, kısa ve orta vade içerisinde özellikle grubun bünyesindeki perakende noktalarının gücünü kullanmak bizler için rekabet farklılaşması yaratabilir alanlar arasında yer alıyor.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ