“E-fatura şirketlere büyük kazançlar sağlayacak”

“E-fatura şirketlere büyük kazançlar sağlayacak”

40 yıldan bu yana Sabancı Holding bünyesinde hizmet veren Bimsa, başta finans, insan kaynakları, tedarik zinciri yönetimi, endüstriyel otomasyon yazılımı olmak üzere birçok konuda şirketlere teknolojik altyapı olanakları sağlıyor. Bimsa Genel Müdürü Tunç Taşman, özellikle e-fatura sisteminin, şirketlerin ekonomisine 500 milyon TL’ye yakın tasarruf sağlayacağını söylüyor.

tunctasman

Öncelikle Sabancı Grubu’na bağlı olarak hizmet veren Bimsa’yı tanıyabilir miyiz?

1975 yılında Sabancı Holding bünyesinde kurulan Bimsa, 39 yıllık deneyimi ile Türkiye’nin önde gelen bilgi teknolojisi şirketlerinden biri olarak yüzde 50’si Sabancı Grubu dışından şirketler olmak üzere 300’ü aşkın müşteriye hizmet veriyor.

Bimsa; üretim, finans, insan kaynakları, tedarik zinciri yönetimi, endüstriyel otomasyon yazılımı, müşteri ilişkileri yönetimi, ürün ömrü yönetimi, iş zekâsı, portal yönetimi ve karar destek sistemleri konularında, çok çeşitli donanım ve yazılım platformlarında uygulamalar geliştiriyor ve uyarlıyor.

2012 yılının Ocak ayından bu yana dünyadaki 100 bin işletmeye 450 bin’den fazla yazılım lisansı satan Wonderware’in Türkiye Distribütörü olarak hizmet veren Bimsa, Wonderware yazılımları ile de neredeyse her endüstri dalına hizmet veriyor.

Bimsa, İK, bordro ve Portal modüllerinden oluşan HR-WEB ile web tabanlı İnsan Kaynakları ve bordro çözümleri sunuyor. Bimsa, şirketlerin e-ihale süreçlerini web tabanlı düzenleyebilmelerini sağlayan Pratis ile elektronik satın alma ve online ihale uygulaması olarak müşteri ve tedarikçilere hizmet veriyor.

Bimsa, müşterilerinin gelişen iş ihtiyaçlarını daha rahat karşılayabilmek ve hızla artan müşterilerine yeni hizmetler sunabilmek için İstanbul Sabancı Center binasında bulunan veri merkezi altyapısını Tier3 standartlarına uyumlu olacak şekilde iki katına çıkartıyor. Yeni altyapı; 200 m2 yükseltilmiş zemin üzerinde 66 kabin, 750 civarında fiziksel sunucu ve 7500 sanal sunucu barındırabilecek kapasitede. Aynı zamanda tüm veri merkezi altyapısının 7×24 izlendiği bir Network Operasyon Merkezi (NOC) inşaa ediliyor.

Aylık 10 milyona yakın fatura işlem görüyor

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle e-fatura, e-defter gibi kavramlar hayatımıza da girmiş oldu. Bu sistemin şirketlere getirdiği avantajlar neler?

İşletmelerin kağıt faturaları baskı, kargo ve saklama maliyetlerinin tarihe karışmasını sağlayan “e-dönüşüm” kapsamında, e-Fatura’ya geçiş yapan 20 bin şirkette, aylık 10 milyona yakın fatura işlem görüyor. Maliye Bakanlığı raporuna göre, 2015 yılında, e-Fatura ve e-Arşiv ile sistemde 250 milyon elektronik fatura dolaşacak. 250 milyon e-fatura, şirketlerin ekonomisine 500 milyon TL’ye yakın tasarruf olarak geri dönecek. Rapora göre, 2015 yılında, e-Fatura mükellefi olan 20 bine yakın işletmedeki toplam tasarruf oranı, ayda 20 milyon TL’yi bulacak. E-fatura ve e-defter uygulamasının hemen ardından gelecek e-Arşiv ile birlikte, sistemdeki fatura sayısının ortalama 10 kat artış gösterecek.

2014 yılında kesilen e-fatura miktarı ne kadar? 2015’te bu rakamın yaklaşık ne kadarlık bir seviyeye geleceğini düşünüyorsunuz?

Bimsa olarak, 2014 yılı içerisinde yaklaşık 150-200 milyon adet e-fatura gönderim ve alım yapıldığını öngörmekteyiz.  2015 yılında kapsama giren firma sayısının artması ve kullanım alanının genişlemesi ile birlikte bu seviye 250-300 milyon adetlere çıkacağını düşünmekteyiz.

Perakende sektörünü e-arşiv ilgilendiriyor

Bu sistemi perakende sektörü özelinde değerlendirir misiniz?

e-Fatura sisteminin temelinin B2B yani şirketten şirkete olması sebebiyle perakende sektörünün ana faaliyet alanı olan son tüketici tarafına hitap etmemesi sebebiyle çok yaygınlaşamadı. Önümüzdeki dönemde geçilmesi zorunlu olan e-Arşiv konusunun ağırlıklı olarak son kullanıcıyı hedef alması ve kesilen faturaların elektronik olarak oluşturulması, mühürlenmesi ve elektronik ortamda arşivleme konusunun bu kapsamda yürürlüğe girmesi ile birlikte gönderilen faturalar açısından perakende sektöründe elektronik fatura daha hızlı bir biçimde yaygınlaşacaktır. Mükellefler arasında düzenlenen tüm e-fatura trafiği Gelirler İdaresi Başkanlığı ve yetkili “özel bütünleştiriciler” tarafından da kayıt altına alınıyor. Muhasebe kayıtlarının anında denetlenebilmesi, e-deftere zorunlu geçiş sürecinin tamamlanmasıyla kayıt dışı ekonomi sürecini ortadan kaldırmasını sağlayacağını öngörebiliyoruz.

Bimsa bu kapsamda şirketlere ne gibi hizmetler veriyor?

Bimsa’nın tam entegratör olarak şirketlere sunduğu Edoksis yazılımı ile birlikte alınan e-fatura sunucusu üzerinden kullanıcılar; kendilerine ait bilgi işlem sistemi aracılığıyla, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sistemine entegre olarak e-Fatura uygulamasını kullanabiliyorlar. Bimsa Edoksis yazılımı, faturaların elektronik belge olarak düzenlenmesi, elektronik ortamda iletilmesi ve yine elektronik olarak muhafaza ve ibraz edilmesi hususunda getirilen yasal çerçeve doğrultusunda ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlediği standartlara uygun olarak geliştirildi. Bimsa Edoksis yazılımı, kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahip elektronik faturaları düzenlemeye imkan verdiği için şirketler tarafından güvenle tercih ediliyor.

Bimsa efatura, edefter, earşiv sistemi yazılımı Edoksis ile perakende, çimento, otomotiv, kargo, demir-çelik, kimya, sigorta, enerji, madencilik, turizm ve tekstil sektörlerinde 300 civarında firmaya hizmet veriyor. Bimsa’nın Edoksis yazılımını kullanan şirketler, e-dönüşüme tam entegratör bir şirketten hizmet aldıkları için 7/24 destek alarak hızla ayak uydurabiliyorlar. Bimsa Edoksis yazılımı kullanan şirketler, aylık yaklaşık olarak 300 bin adet e-faturayı hızlı bir iş süreci içerisinde gönderebiliyor.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ