İsmar’ın 26 mağazasına iki aday!

İsmar’ın 26 mağazasına iki aday!

CarrefourSA, İsmar’ın 26 şubesini alarak 2015’in ilk satın almasına imza atmış oldu. Yeni yılın en önemli satın almalarından birinin başrol oyuncusu konumunda bulunan 52 şubeli İsmar ise yeni stratejileri doğrultusundan perakendeden çıkacak. Peki, geride kalan 26 mağazanın akıbeti ne olacak?

ismarozel

Perakende sektörü haftanın ilk iş gününde önemli bir satın alma haberine tanık oldu. CarrrefourSA, İsmar Marketler Zinciri’nin işlettiği 26 süpermarketi satın alacağını KAP’a açıkladı. Bu haber tazeliğini korurken, İsmar tarafından da yeni bir açıklama geldi. Akyürek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdal Akyürek, “Yapmış olduğumuz değerlendirmeler sonucunda, 1,7 milyar TL konsolide ciromuzun içerisinde yüzde 10 seviyesinde paya sahip, süpermarket perakendeciliği sektöründen kademeli olarak çıkarak, ana iş kolumuz olan pazarlama ve dağıtım alanında büyümeye odaklandık. Kalan mağazalarımızın da devri ile süpermarket perakendeciliği sektöründen tamamen çıkmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Bu ne anlama geliyor?

Serdal Akyürek’in yapmış olduğu açıklamada kalan 26 mağazanın devredileceğini söylemesi ufukta yeni satın almaların olacağına işaret ederken, hangi perakende zincirinin İsmar’ın 26 şubesine talip olacağı kulislerde konuşulmaya başlandı. Sektöre yakın kaynaklar, birden fazla zincirin İsmar’ın şubelerini bünyelerine katabileceklerini, bu anlamda lokasyon ve hedeflerin etkili olacağını belirtti.

Güçlü 2 aday var

İsmar’ın elden çıkaracağı 26 şubenin alıcıları arasında perakende kulislerinde ağırlıklı olarak iki market zincirinin ismi konuşuluyor. Bunların ilki BİM. Bilindiği gibi BİM, 2015 yılında “FİLE” adı altında yeni bir süpermarket konseptini hayata geçirecek. 2015 sonuna kadar 10 FİLE mağazasına ulaşmayı planlayan şirketin bu hedefe İsmar’ın uygun lokasyonlardaki şubelerini satın alarak gerçekleştirebileceği konuşulan iddialar arasında yer alıyor.

Öte yandan Onur Market’in, İsmar’ın bazı şubelerini satın almayı düşündüğü de gelen haberler arasında. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz Mayıs ayında Efor Market’in 16 şubesini satın alan Özen Grup CEO’su Cemal Özen, gündemde yeni satın almaların olabileceğini söylemişti. Yayılmacı bir strateji izleyen Onur Market’in de İsmar’ın bazı şubelerini satın alabileceği iddia ediliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ