“Kiler ve Akyürek grubu iktidarla aşk yaşıyor”

“Kiler ve Akyürek grubu iktidarla aşk yaşıyor”

Perakende sektörünün yakın tanıdığı bir isim olan İsmar Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Bilgen, 2 büyük perakendeciyle ilgili önemli iddialarda bulundu. İsmar’ın 56 ortak ve 54 mağaza ile perakende sektörüne giriş yaptığını ve sistem içinde ortak olup büyüyüp serpilenler arasında Kiler, Akyürek Grubu gibi şirketlerin yer aldığını söyleyen Bilgen, “Bu şirketler sayemizde büyük oyuncu olup iktidarla aşk yaşamaya başladılar” ifadelerini kullandı

kazıimbilgen

Kazım Bilgen, yaptığı yazılı açıklamada gündem yaratacak önemli ve çarpıcı tespitlerde bulundu. İsmar ve Ankara’nın ilk büyük ölçekli alışveriş merkezi olan Contour’u kuran Bilgen, perakende sektöründeki öz kaynak yetersizliğine dikkat çekerek piyasadaki bir başka tehlikenin de dev grupların tekelleşmesi olduğunu söyledi.

 “İktidar sevgisinden değil, korkularından biat ediyorlar”

Sermayenin el değiştirdiğinin altını çizen Bilgen, “Hükümete yakın sermayedarlar ülkenin yeni iş adamı profili haline geldi. Bu hep böyleymiş gibi algılanabilir ama öncesinde, bu kadar genel ahlakı zedeleyen cesarete sahip değildiler. Hükümete yakın iş adamları, iktidar sevgisinden değil de korkularından biat ediyorlar” diye konuştu.

Sayemizde iktidarla aşk yaşıyorlar

Bünyesinde bulunan ortaklarla da ilgili çarpıcı ifadeler kullanan Bilgen, “İsmar; 56 ortak ve 54 mağaza ile perakende sektörüne giriş yaptığında Migros’un ülke genelinde 46 mağazası bulunuyordu. Hızla geliştik, sektörün yurtdışı sermayesinin de gözdesi olduk. Sistemimizin içinde ortak olup büyüyüp serpilenler arasında Kiler, Akyürek Grubu gibi şirketler yer aldı. Bu şirketler sayemizde büyük oyuncu olup iktidarla aşk yaşamaya başladılar” dedi.

 “Üreticiler mağdur durumda”

“Üreticilerin başı ürettiği malı tüketiciye ulaştırma yolunda çok ağrıyor” diyen Kazım Bilgen, “Şöyle ki; katılım bedeli, raf bedeli, dönem sonu ciro bedeli, yıl sonu ciro bedeli, reklam promosyon bedeli derken bedel üstüne bedeli ulusal ve uluslararası perakende zincirlerine ödemek zorunda kalıyorlar. Tüm bu maliyetler sistem yüzünden tüketiciye yansıyor. Bunu karşılayabilmek için üreticiler piyasa itibarlarını kullanarak gerek banka kredisi gerekse yılların birikimi ile oluşturdukları şahsi mal varlıkları ile büyük riske giriyorlar. Altından kalkabilen başarıyor, başaramayan yok oluyor. Mahallelere kadar giren perakende sektörünün büyük oyuncuları sistemin bir parçası haline geldikçe üretim hep sıkıntıda olacak” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ