Clementoni Oyuncak sektöre hızlı girdi

Clementoni Oyuncak sektöre hızlı girdi

Türkiye oyuncak pazarına yeni bir soluk getiren Clementoni Oyuncak, özellikle okul öncesi ve okul çağı eğitim oyuncaklarıyla çocukların gelişiminde önemli bir rol üstleniyor. Gelişen ekonomi ve oyuncak sektörünün her geçen yıl büyümesi ile Türkiye’ye yatırım yapmaya karar verdiklerini belirten Clementoni Oyuncak Ülke Müdürü Onur Cihat Yıldırım, “Türkiye pazarına çok inanıyoruz ve öncelikli hedefimiz bu pazarın büyümesine katkı sağlayacak kilit oyunculardan biri olmak” ifadelerini kullandı.

cihat-yildirim 

Clementoni Oyuncak’ın Türkiye pazarına girme nedenlerini öğrenebilir miyiz?

Clementoni, aslında uzun yıllardır çeşitli distrübitörler aracılığı ile Türkiye oyuncak pazarında yer almaktaydı. Fakat önceki dönemde distribütörler tarafından çoğunlukla Clementoni puzzle ürünleri ithal edildiğinden, pazarda geniş bir kesim tarafından sadece puzzle üreticisi algısı oluşmuştu. Oysaki puzzle ürün grubu Clementoni genel toplam cirosunun sadece %10’unu oluşturmaktadır. Bu nedenle, puzzle ürün grubunun yanı sıra 50 yıllık uluslararası tecrübemizle üretiğimiz, çocukların gelişimine katkı sağlayan eğitici, eğlenceli, güvenli oyuncak ve oyunları da sürekli gelişen Türkiye oyuncak pazarına sunmaya karar verdik. Böylece, her yıl yaklaşık 7,000 farklı ürün çeşitliliğine sahip geniş ürün yelpazemizi Türkiye’deki müşterilerimize lokal ofisimiz aracılığı ile sunma ve müşterilerimiz ile daha yakın ilişkiler kurma şansına ulaşmış olduk. 50’den fazla ülkeye ihracat yapan ve Avrupa’nın önde gelen ‘’Eğitim Oyuncakları’’ üreticilerinden birisi olarak, firmamızın büyüme stratejisi doğrultusunda dünyanın 10 farklı ülkesinde var olan lokal ofislere ek olarak Türkiye ofisimizi 2013 yılı sonunda açtık ve Türkiye pazarı için özel hazırlamış olduğumuz koleksiyonumuzu tamamen Türkçeleştirerek tüketicilerimizin beğenisine 2014 yılı itibarıyla sunmaya başladık.

Son dönemde Avrupa’da yaşanan olumsuz ekonomik gelişmelerin etkisiyle Clementoni yeni pazar arayışlarına girmiş, ülkemizdeki gelişen ekonomi ve oyuncak sektörünün her geçen yıl büyümesi ile Türkiye’ye yatırım yapmaya karar vermiştir. Ülkemizdeki 14 yaş altı çocuk nüfusunun genel nüfus içerisindeki payının %25 seviyesinde olması ve ebeveynlerin çocuklarına oyuncak seçerken daha güvenilir oyuncaklar tercih etmelerindeki artan eğilim de Clementoni’nin Türkiye pazarına girme  nedenleri arasındadır.

 Geniş marka çeşitliliği

Markanızın ürün gamında neler bulunuyor?

Clementoni ürün gamımız, çok erken yaşlardan başlayarak her yaş grubu için geniş bir oyuncak ve oyun çeşitliliğine sahip. Özellikle 0-3 yaş bebek oyuncakları, okul öncesi ve okul çağı eğitim oyuncakları, bilim ve deney setleri, sanat beceri ürünleri ve yapbozlar gibi hobi ürünlerinin yanı sıra tamamen çocuklar için tasarlanmış eğitici android tabletler de ürün gamımızda yer alıyor.

oyuncak

Özellikle son 10 yılı baz aldığımızda okul öncesi eğitim çocuğun gelişiminde ciddi bir rol üstleniyor. Bu bağlamda eğitici oyuncukların çocukların gelişiminde ne tür bir etkisi var?

Çocuklarımızın büyümesinde ve sağlıklı gelişmesinde beslenme ve bakım ne kadar gerekli ise, okul öncesi çağda aile tarafından verilen eğitim de gelişimlerinde son derecede önemlidir. Okul öncesi dönemde çocuklarımıza vereceğimiz doğru eğitim araçları arasında en önde geleni oyuncaklardır. Oyun ve oyuncaklar, çocuğun fiziksel gelişimine büyük katkılar sağladığı gibi; aynı zamanda zeka gelişiminde de önemli rol oynar. Birey, bilişsel ve davranışsal olarak birçok becerisini çocukluğunda oynadığı oyunlar içinde geliştiriyor. Oyun, çocuklara deneme yanılma yolu ile problemlere çözüm getirme yetilerini tetikliyor ve ilk neden sonuç ilişkisi kurma deneyimlerini arttırıyor. Eğitim oyuncakları uzman kişilerin gözlemleri ve araştırmaları sonucunda çocuğu geleceğe ve dış dünyaya hazırlar nitelikte bilinçli olarak geliştirilmiş araçlardır. Çocuğun oyun oynama süresi boyunca keyifli vakit geçirmesi temel alınırken ayrıca mantık ve yeteneklerini kullanması amaçlanmaktadır.

 Ürünler uzman ekiplerce üretiliyor

Çocuklar söz konusu olunca ebeveynler için ürünlerin sağlıklı olması önem arz ediyor. Üretim aşamalarınızdan da bahseder misiniz? Kaliteyi nasıl standart hale getiriyorsunuz?

Oyuncaklarımızın tamamı İtalya’daki merkezimizde konusunda ve çocuk gelişiminde uzman profesyoneller tarafından yapılmakta. 50 kişilik uzman ekibimiz sadece bu alanda çalışmakta ve çocuklardan oluşan odak grupların bulunduğu ortamlarda oyuncak ve oyunlara ilişkin yeni fikirler denenmekte ve geliştirilmektedir. Uzman ekibimiz bu gözlem ve testlerden yola çıkarak çocuklara bulundukları yaşlara en uygun oyuncakları %100 güvenli ve sağlıklı olarak Clementoni kalitesiyle sunmaktadır. Ekibimiz tarafından geliştirilen oyuncaklarımız ve oyunlarımız Avrupa Oyuncak Güvenliği Direktifi 2009/48/EC ve REACH gibi uluslararası standartlara tamamiyle uygun şekilde yaratılmakta ve test edilmekte, UL-ICQ TUV ve İntertek’in de içinde bulunduğu İtalya ve Avrupa’daki oyuncak konusunda uzman birçok labarotuvarı tarafından sertifikalandırılmaktadır.  Fabrikalarımızı ayrıca bağımsız denetleme kuruluşları tarafından etik ve teknik açılardan sürekli denetlenmekte olup üretim standartlarını sürekli üst seviyede tutmaktadır.

 Clementoni’nin çevrenin korunması ile ilgili konulardaki yaklaşımından bahseder misiniz?

Firmamız bu anlamda çok dikkatli davranmakta, üretim anlamında çevrenin korunmasına azami önemi göstermektedir. Ürünlerimizdeki kağıt ve kartların en az %85’ i kontrol altına alınmış ormanlardaki veya ağaçların yok olmasına karşı yeşil alanları korumayı hedefleyen tekrar oluşum projelerindeki hammadelerden meydana geliyor. Ayrıca, Clementoni uzun bir süredir, üretimde çevre kirliliğinin azalmasına yardımcı olan çevre dostu mürekkeplerin kullanımına yönelmektedir. Üretim tesisilerimizdeki imalat sistemleri suyu sadece gerçekten gerekli olduğu durumlarda kullanıyor. Bunları yanı sıra, tesislerimizdeki üretim artıklarının %70’ inden fazlası dikkatli bir şekilde ayrıştırılarak geri dönüşüme gönderilmektedir.

 Tüketiciler, hangi satış kanallarından ürünlerinize ulaşılabilirler?

Şu anda, geleneksel kanaldaki birçok bebek ve oyuncak zincir mağazalarında ve süpermarketlerde ürünlerimiz yer alıyor. Ek olarak, bazı müzik ve kitap mağazalarında da ürünlerimiz bulunmaktadır. Yine, ülkemizde büyük bir öneme sahip plan lokal kırtasiye ve oyuncak mağazları ile müşterilerimiz ürünlerimize ulaşılabiliyorlar. Orta vadede daha geniş bir dağıtım ağı ile Türkiye’nin her yerinde bulunan çocuklara ulaşmayı ve Clementoni ürünlerinin Türkiye’nin heryerinde rahatlıka bulunabilecek oyuncaklar arasında olmasını hedefliyoruz.

oyuncask3

 

 Türkiye’deki uzun vadeli hedeflerinizi okuyucularımızla paylaşır mısınız?

Türkiye pazarına çok inanıyoruz ve öncelikli hedefimiz bu pazarın büyümesine katkı sağlayacak kilit oyunculardan biri olmak. Ürünlerimiz ile çocuklarımızın eğlenerek öğrenmelerine ve gelişimlerine katkıda bulunmak istiyoruz. Ülkemizde gerek yerel gerekse uluslararası yatırımların giderek artması pazarın sürekli bir büyüme trendine sahip olmasını sağlıyor. Clementoni olarak biz de gelecek dönemde yatırımlarımızı arttırmaya ve daha fazla ürünü çocuklarımız ile buluşturmayı planlıyoruz. Bu bilinç ile hareket ederek, özellikle eğitici oyuncaklar için gerek teknolojik gerekse Ar-Ge ve yeni üretim yatırımlarımıza devam edeceğiz.

oyuncak2

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ