Çilek, 500 mağazaya gidiyor

Çilek, 500 mağazaya gidiyor

Hızla mağazalaşan ve 444 satış noktasına ulaşan Çilek Mobilya, bu yıl 25’i yurt içi, 20’si de yurt dışında olmak üzere 45 yeni mağaza daha açacak. Şirket, bu açılışlar ile birlikte 2014’ü 500 satış noktası ile kapatacak.

cilekmobilya

Çilek’te çok hızlı bir mağazalaşma gözleniyor. Çok sık yeni mağaza duyuruları geliyor. Bu yıl da 20’si yurtdışında 45 mağaza açacak. Yönetim Kurulu Üyesi Talha Çilek, “İhracat odaklıyız. ‘Markalı mobilya’ başlayınca bu hızdan iyi yararlandık. Genç odasında odaklanma da sıçrama yarattı. Başka işlerimizin hepsini devrettik. Sadece genç odasında olmanın dezavantajları da var. Bu branş, sektörün sadece yüzde 5’i. Bu yüzden yurtdışına yöneldik. Hızlı büyüme için iç pazar yeterli değil” dedi.

Pazar payı konusunda rakam vermenin güç olduğunu belirten Talha Çilek, “Hesaplama sıkıntıları var. Hem kayıtdışılık hem de bazı mobilyacıların her şeyi üretmesi nedeniyle. Ama marka bilinirliğinde bir numarayız. Genç odası markası olarak yüzde 90’ın üzerindedir. Yılda 500 bin oda satıyoruz. İnegöl fabrikada 700 kişi, bayilerle birlikte istihdam 2 bin 300 kişidir” dedi. Şirketin cirosu konusunda bir rakam telaff uz etmedi Talha Çilek, “Ancak perakende ciromuz 220 milyon liradır, bu yıl da 250 milyonu bulur” dedi.

Meksika’ya kadar uzandı, 12 mağaza açtı

Yurtdışına açılma, anlattığına göre epeyce maceralı geçmiş. “Bizi fuarlara almadılar, kapıdan kovulduk bacadan girdik. Sürekli katılmakta ısrar edince, daha önce önünden geçenler durup bir bakmaya başladı. Dünyada da bilinirlik oluştu” diye anlattı. Çilek’in 444 satış noktası var. Bunların 300’ü konsept mağaza, 144’ü corner. 300 mağazanın 130’u yurtdışında. Corner’ların da ağırlığı yurtdışında. Mağazaların tamamı franchise. Yurtdışında çeşitli ülkelerde Möbel Pfister, Kika Leiner, Alghanim, Liverpool, Porta ve Hoff gibi prestijli zincir mağazalarıyla çalışıyor. Rusya’da 37, Ukrayna’da 31, Meksika’da 12, Yunanistan’da 12, Hindistan’da 9, İran’da 8 mağazası var. Toplamda 66 ülkeye ihracat yapıyor. Talha Çilek, “G. Kore’ye, Tayvan’a girdik. Kuzey Afrika, Körfez ülkeleri, Irak, İran önemli pazarlarımız. Asya’da iyi potansiyel görüyoruz” dedi.

Avrupa’da ağırlıkla Almanya ve İngiltere ile çalışıyor

Talha Çilek’in verdiği bilgiye göre çatışma bölgelerinden Irak’ta, görece sakin Kuzey’de bulunan 4 mağaza açık, işleri de iyi. Suriye’de 2 yıl önce mağaza kapatmışlar. Şam’daki mağaza açık. Libya’daki 4 mağazada satışlar gerilemiş. Ukrayna’da çatışmalı bölgelerden çekilmişler. “Bu yıl hiçbir ülkeden çekilmedik. Avrupa’da ağırlıkla Almanya ve İngiltere ile çalışıyoruz. Balkanlar’da iyiyiz” dedi.

Ar-Ge merkezi kuracak

Turquality programına kabul edilen ilk mobilya markası olan Çilek’in genç yöneticisi Talha Çilek’in verdiği bilgiye göre son beş yıldır şirketin ortalama büyümesi yüzde 15 düzeyinde. 2013’te yüzde 12 büyümüş. 2014’te büyüme hedefini yüzde 20 olarak koymuş. Bu hızı yansıtan en önemli göstergelerden biri mağazalaşma. “25’i yurtiçi, 20’si yurtdışı 45 yeni mağaza açacağız” dedi. Mobilyada tasarım önem kazanıyor. Talha Çilek, “Bizim genç tasarımcılarımız sektörün duayeni oldu. Şu anda 4 tasarımcı, 15 kişilik Ar-Ge kadrosu var. Ar-Ge merkezi kuracağız, danışmanlık alıyoruz. Tasarım ve Ar-Ge sayesinde ihracatımızın kilosu 15 – 16 dolara geliyor” diye konuştu. Türkiye ihracatında kilo geliri ortalamasının 1.5 dolar civarında olduğu dikkate alındığında Çilek’in rakamı hayli iyi gözüküyor.

Üç kardeşin ortaklığı

Çilek Mobilya, Muzaffer, Mustafa ve Muharrem kardeşlerin eşit ortaklığı. 1995’te kurulmuş. İkinci kuşak da şirkette yavaş yavaş işbaşı yapıyor. Mustafa Çilek’in oğlu Talha Çilek, hem yönetim kurulu üyesi hem de Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı. Bilkent’te işletme okumuş. 2 yıl da ABD’de eğitim almış. 2006’dan bu yana Çilek’te çalışıyor. Çilek’te üç genel müdür yardımcılığından biri onda. Şirketin yönetiminde iki de profesyonel (SÜ Öğretim Üyesi Dr. Cüneyt Evirgen ve Abdülmecit Karataş) var. Üretim merkezi İnegöl’de, satış pazarlama İstanbul İDTM’de. Şirketin CEO ve Genel Müdür koltuğunda Muzaff er Çilek oturuyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ