Alışveriş en çok bu saatlerde yapılıyor!

Alışveriş en çok bu saatlerde yapılıyor!

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) verilerine göre, web’den yapılan alışverişlerde işlemlerin yoğunlukla 11.00-12.00 ve 14.00- 16.00 arasında yapıldığı görülüyor.

online

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) iki yıl önce, internetten alışveriş yapan kart kullanıcılarının kullanımına sunduğu ve bugün 15 bankaya ait banka kartı ve kredi kartlarının eklenebildiği BKM Express, 300 bine ulaşan kullanıcı sayısı ve 650’nin üzerinde üye işyeri ile toplam e-ticaret pazarının yüzde 45’ine ulaşıyor. Yıl sonuna kadar üye işyeri sayısının 1000’e çıkması hedefl enirken, toplam e-ticaret pazarının yüzde 60’ına ulaşılması öngörülüyor. Elektronik ticaretin (e-ticaret) büyümesine katkı sağlayan BKM Express, bugün e-ticaret içinde yüzde 6 paya ulaşan mobil ticaretin (m-ticaret) de gelişiminde önemli bir rol üstleniyor.

Salı ve çarşamba günleri tercih ediliyor
BKM’nin kullanıcı verileri ve projelerini anlattığı basın toplantısında, konuşma yapan Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, BKM Express’in web ve mobil üzerinden gerçekleşen işlemleri incelendiğinde mobilin payının hızlı artış gösterdiğine dikkat çekti. Canko, “Bugün BKM Express mobil uygulaması ile uyumlu üye işyerlerinde her 3 işlemden 1’inin mobil cihazlardan yapıldığı dikkat çekiyor. BKM Express ile yapılan işlemlerde her an her yerde alışveriş kolaylığı sunan mobilde günün her saatinde kullanım dikkat çekerken, webden yapılan alışverişlerde ise işlemlerin yoğunlukla 11.00-12.00 ve 14.00- 16.00 arasında yapıldığı görülüyor. Webden yapılan alışverişlerde ortalama tutar (sepet büyüklüğü) 163 TL olurken, kartlı işlemlerde bu tutar 127 TL düzeyinde gerçekleşiyor.” dedi. Kullanıcı, kargo planlaması nedeniyle en çok salı ve çarşamba günlerini tercih ederken, işlemlerin yüzde 40’ını 31-40 yaş aralığının yaptığı gözleniyor. Yapılan işlemlerin yüzde 37’si taksitli, yüzde 63’ü ise tek çekim olarak yapılıyor.

İsteyen İspanya’dan alışveriş yapacak
BKM Express, şimdi de yurtdışına açılarak global bir cüzdan olma yolunda ilk adımını atıyor. 15 bankaya ait banka kartı ve kredi kartlarının tanımlanabildiği dijital cüzdan BKM Express; İspanya’nın 8 bankasının kartlarını bir araya getiren dijital cüzdan iupay ile işbirliği yaptı. Bu kapsamda BKM Express kullanıcıları İspanya’nın e-ticaret sitelerinden mevcut BKM Express kullanıcı adı ve şifreleriyle alışveriş imkanına kavuşacak. Aynı zamanda İspanya’nın dijital cüzdanı iupay kullanıcıları da, Türkiye’de 650’yi aşkın e-ticaret sitesinden alışveriş yapabilecek. Bu işbirliği ile iki ülke arasındaki ödeme sistemlerinin geliştirilmesi ve kart kullanıcılarının global dünyada da kolay alışveriş deneyimini sürdürmesi hedefl eniyor. Soner Canko, “İspanya’nın dijital cüzdanı iupay ile Türkiye’nin dijital cüzdanı BKM Express’in işbirliği dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor. BKM Express ikinci yılında bu işbirliği ile global bir cüzdan olma yolunda ilk adımını atmış oldu. İki ülke arasındaki e-ticaretin gelişimine katkı sağlayacak birliktelik, ödeme sistemlerinin global anlamda geliştirilmesi konusunda da büyük önem taşıyor. Türkiye’de ödeme sistemlerinin gelişimi için çalışan BKM’nin bu işbirliği önümüzdeki dönemde farklı uygulamalarla geliştirilecek” diye konuştu. Canko, önümüzdeki dönemde, yüz yüze işlemlerin yeni hizmetler arasına eklenmesini planladıklarını söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ