Perakendecilere önemli uyarı!

Perakendecilere önemli uyarı!

Moskova’da 250 Türk perakendecinin buluştuğu ‘Liderler Zirvesi’nde Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır, “Türkiye’de her 4 kişiden birinin ‘Kimliğime muhalif, bedava verseler almam’ dediği bir marka var” dedi.

perakende

Kamuoyu araştırmalarıyla ünlü Konda’nın Genel Müdürü Bekir Ağırdır, toplumsal dinamiklerin markalar üzerindeki etkisinin giderek arttığını belirterek, perakende patronlarının, kur riski, global ve yerel ekonomik gelişmeler gibi birçok faktörle beraber artık toplumsal riski de iyi yönetmeleri gerektiğine dikkat çekti. Bunun siyasi kutuplaşmanın yanı sıra, ‘kültürel’ ve ‘yaşam tarzı’ kutuplaşmasının da giderek derinleşmesinden kaynakladığını söyleyen Ağırdır, “Bugün Türkiye’de her 4 kişiden birinin ‘kimliğime muhalif, bedava verseler evime sokmam’ dediği bir marka var. Bu tek bir marka değil. Kimisi karşı olduğu markayı yeşil sermaye diye tanımlarken, kimisi Ergenekoncu, kimisi gezici, kimisi de Siyonist marka diyor. Önemli olan bu listeye hiç girmemek. Bir kez girerseniz, bu krizi yönetmek çok zor” dedi.

3 marka sıkıntıda
Soysal Danışmanlık’ın davetiyle katıldığımız konferansa Ağırdır’ın, ‘toplumsal risk’ için yaptığı uyarılar damga vurdu. Ağırdır isim vermese de Türkiye’de şu anda 3 markanın ‘kimliğime muhalif’ sorunuyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Perakendecilere “Değerler üzerinden iletişim yapmayın” uyarısında bulunan Ağırdır, İstanbul’da işe yarayan bir reklamın Diyarbakır’daki bir tüketiciyi kızdırabileceğini veya Konya’daki birine ağır gelebileceğini belirtti. Türk toplumunun ‘balık hafızalı’ olduğunun yanlış bir algı olduğunu vurgulayan Ağırdır, şöyle konuştu: “Toplumsal riskler Gezi olaylarına kadar hiçbirinizin hesabında yoktu. Ancak şu anda her kesim bunu dikkate almak zorunda. Dolayısıyla ezberin dışında bir dil geliştirilmeli. Türk insanının sokak ve bireysel yaşamdaki tutumu farklı olabiliyor. Perakendecilerin gelecekte yönetmekte zorlanacağı 3 konu var. Kadın, çevre ve tüketici hakları. Müşteri artık bu 3 konunun öznesini devlet değil, özel şirketler olarak görüyor. Yani ithal edilen bir oyuncak 3 bebeği öldürürse Soma’dan büyük bir toplumsal tepki oluşabilir.“

Tüketiciler indirim yapıldığına inanmıyor

Konda’nın Perakende Liderler Zirvesi için özel olarak 3-4 Mayıs’ta yaptığı ‘Alışveriş Algısı’ araştırmasının sonuçlarını da paylaşan Bekir Ağırdır, şu bilgileri verdi: 12 bölgede 18 yaş üstü 2 bin 660 tüketiciyle yüz yüze görüşerek yapıldı.  Katılımcıların yüzde 25.8’i biriktirdikleri parayı ev ya da beyaz eşyaya harcayacağını belirtiyor. Bunu yüzde 16.6’yla giyim, yüzde 14.4’le eğitim, yüzde 14’le de kısa tatil takip ediyor.    Tüketicilerin yüzde 43.5’ine göre bir markanın sahibini tanımak o markaya raha yakın hissetmesine neden oluyor. Ancak yüzde 56.5’e göre bunun bir önemi yok. Müşteri indirime inanmıyor. İndirim kampanyalarının doğru olduğuna inananların oranı yüzde 10. Üstelik bu, cinsiyet, eğitim, gelir gruplarına göre değişmiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ