Namet, 2014 hedefini belirledi

Namet, 2014 hedefini belirledi

Gıda perakendesinin önemli markaları arasında yer alan Namet, 2014 hedefini ortaya koydu. 2013’tekine benzer bir ivmeyle büyümeye devam edeceklerini söyleyen Namet Genel Müdürü N. Tarık Kayar, “2014 sonunda yüzde 10’un üzerinde bir büyüme gerçekleştirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

tarikkayar

Gıda sektöründe yarım asırdan fazladır yer alan Namet’in bu serüvenini kısaca anlatır mısınız?

Ticari faaliyetlerine 4 nesil önce başlayan Kayar ailesi, 1950 yılında kolektif bir şirket olarak Kayarlar Et’i kurmuş ve kısa zamanda bu şirketi sektörün lider et üreticisi haline getirdi. Sektöre kaliteli hammadde sağlamanın yanı sıra, güçlü bir marka şemsiyesi altında, şarküteri mamulleri sunmayı da hedefleyen Kayar ailesi, bu amacını gerçekleştirmek için 2005 yılında, alanında 76 senelik bir deneyimi olan Namet’i bünyesine kattı. Namet, üretimini 68 milyon Dolar’lık yatırımla 2010 yılında devreye alınan, 34 bin 600 metrekarelik kapalı alana sahip Çayırova tesislerinde gerçekleştiriyor. Hem imalat kapasitesini ve mamul çeşitliliği arttırmayı hem de üretim teknolojilerini sürekli olarak güncel tutmayı gaye edinen Namet, bu doğrultuda, açılışından bu yana fabrikasına 15 milyon doların üzerinde ek yatırım yaptı. Bu yatırımlar, piyasadan gelen farklı ürün talepleri doğrultusunda, artarak devam ediyor.

Namet’in kalite politikasını hakkında neler söylersiniz?

Namet olarak kendi soframıza koymayacağımız, kendi evimizde tüketmeyeceğimiz bir ürünü, asla pazara sunmayız. Namet Çayırova Fabrikamız ISO 9001:2008, ISO 22000:2005, IFS V6, BRC V6, FSSC 22000 kalite ve gıda güvenliği sistemi belgeleri ile TSE ürün ve hizmet yeterlilik belgelerine sahip. Üretim proseslerinde bu standartlar uygulanıyor. Şarküteri ürünlerinin çoğunda dilimleme ve paketleme işlemleri el değmeden gerçekleştiriliyor. Şirketimizin ayrıca Türk Standartları Enstitüsü’nden onaylı helal sertifikası bulunuyor.

nameticNamet ihracata odaklandı

İhracat çalışmalarınızdan söz edebilir misiniz?

İhracat konusu daha fazla odaklanmaya başladığımız bir konu. Hali hazırda, Türki Cumhuriyetlere, Kıbrıs’a, Birleşik Arap Emirlikleri’ne, Kuveyt’e, Katar’a, Irak’a, Kuzey Afrika ve Uzak Doğu ülkelerine ihracat yapıyoruz. Dünya standartlarına uygun bir şekilde üretim yapıyor olmamız, sahip olduğumuz helal sertifikası, mamullerimizin bölge insanının damak tadına uygunluğu, Ortadoğu ülkelerinin Namet ürünlerine olan ilgisini her geçen gün artırıyor. Yakın zamanda; Kazakistan, Belarus ve Rusya’ya da ihracat yapmayı hedefliyoruz.

Namet’in penceresinden baktığınızda perakendenin havası nasıl seyrediyor? Kısa bir sektör değerlendirmesi yapar mısınız?

Biz perakende kanalının daha disiplinli bir biçimde faaliyetlerini sürdürmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sektörün, en küçük satış noktalarına kadar disipline olması satışların artmasına sebebiyet verecek, bu durum biz üretici firmaların gelişmesine de katkı sağlayacaktır.

2014 yılında şirketiniz ve sektörünüz açısından beklentileriniz neler?

Yeni yılda sektörün, 2013’tekine benzer bir ivmeyle büyümeye devam edeceğini düşünüyoruz. Namet’e gelince, yapacağımız yatırımlarla ve gerçekleştireceğimiz stratejik hamlelerle sektördeki ilerlememizi önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz. Kaliteli ve yenilikçi ürünlerle tüketicilerimizle buluşarak, onların ilk sırada tercih ettikleri markalardan bir olmaya devam edeceğiz. 2014 sonunda yüzde 10’un üzerinde bir büyüme gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ