Ekol, perakende lojistiğine önem veriyor

Ekol, perakende lojistiğine önem veriyor

Lojistik sektörünün önemli markaları arasında yer alan Ekol Lojistik, perakende taşımacılığında da iddialı. Toplam cirolarının yüzde 25’ini perakende lojistiğinin oluşturduğunu söyleyen Ekol Lojistik’in Perakende Sektörü Yöneticisi Alper Bilgi, “Başarının temelinde ürünlerin doğru zamanda ve miktarda, düşük lojistik maliyetlerle raflarda yer alması ve tüketicinin ürünlere erişebilmesi yatıyor” diyor.

ekolson

Perakende sektörünün gelişiminde lojistik nasıl bir öneme sahip?

Lojistik bir ürünün üretiminden tüketiciyle buluşmasına kadar geçen kritik bir süreci kapsıyor. Perakende sektörü üretim rakamları oldukça yüksek ve aynı oranda da tüketim oranlarına sahip bir alan. Üretilen ürünlerin kalitesi her geçen gün artmakta. Bu kaliteli ürünler için başarılı lojistik operasyonları yapılması gerekiyor. Bu başarının temelinde ise ürünlerin doğru zamanda ve miktarda, düşük lojistik maliyetlerle raflarda yer alması ve tüketicinin ürünlere erişebilmesi yatıyor. Perakende lojistiği üretici ya da satıcı için ürünlerin bir tüketim planlaması kapsamında ekonomik bir biçimde ve zamanında raflara dolayısıyla tüketicilere ulaştırılmasıdır. Perakende kuruluşlarının hedefi tüketicinin raf önüne geldiği zaman, aradığı her ürünü, aradığı şartlarda ve aradığı miktarda bulmasını sağlamaktır.

Alper Bilgi_bPeki, perakendeyle nasıl bir işbirliğiniz söz konusu?

Perakende şirketlerinin ve yaptıkları üretimin sayısının fazla olması, lojistik sektörü için önemli bir iş kolu yaratmaktadır. Çünkü perakende şirketleri ne kadar yoğun olursa depolanması, dağıtımı ve raflara ulaştırılması gereken ürün sayısı o oranda fazla olacaktır. Bu durum da lojistik şirketleri için iş yoğunluğu yaratacaktır.

Ekol Lojistik’in genel iş hacmine baktığında cironuzun yüzde kaçının perakende lojistiği oluşturuyor?

Perakende sektöründeki müşterilerimize sunduğumuz hizmet 2013 yılındaki toplam ciromuzun yüzde 4’lük bir bölümünü oluşturdu. Buna hızlı tüketim, tekstil ve gıdayı da dahil ettiğimizde ise yüzde 25’leri buluyor.

Perakendenin hangi kolunda daha yoğunsunuz?

Ekol Lojistik olarak perakendenin bütün alt kollarında müşterilerimize en kaliteli hizmetleri verme çabası içinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu kapsamda hızlı tüketim, gıda, gıda dışı, tekstil, teknoloji gibi alanlarda faaliyet gösteren müşterilerimiz için en etkili çözümleri sunarak başarılı operasyonlar gerçekleştiriyoruz. Hipermarketler grubu, teknoloji mağazalar zinciri gibi perakende sektörünün öncü firmalarına depolama ve dağıtım hizmetleri sunarak, bu doğrultuda dağıtım ağımızı hızla genişletiyoruz.

Ekol Lojistik’in bu anlamda ne tür bir teknolojik alt yapısı bılunuyor?

Ekol Lojistik olarak perakende sektöründe müşterilerimize 10 yılı aşkın süredir depolama ve dağıtım hizmetleri sunuyoruz. Depolama ve dağıtım hizmetlerimizle yüzlerce farklı tedarikçiden gün içerisinde İstanbul ve İzmir’deki platforma gelen çeşitli gıda, gıda dışı ve tekstil ürünlerini konsolide ediyoruz. Marketlere en yüksek araç doluluk oranıyla dağıtım yaparak, müşterilerimizin sektörde daha rekabetçi olmasına katkı sağlıyoruz. Ayrıca yakın bir zamanda hayata geçen ön taşıma hizmetlerimizle tedarikçilerin üretim merkezi ve depolarından ürünleri teslim alarak farklı ihtiyaç ve taleplere de cevap veriyoruz. Yine güçlü organizasyon ağımızla marketlerden iade ürünleri teslim alarak, müşterilerimize tersine lojistik ve marketler arası transfer hizmetleri sağlıyoruz.

Son olarak, geçtiğimiz yılı kısaca değerlendirerek 2014 hedeflerinizi okuyucularımızla paylaşır mısınız?

Ekol Lojistik olarak 2013 yılını oldukça verimli geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Artan rekabet koşulları çerçevesinde süreçlerimizi optimize ettik ve müşterilerimize maliyet avantajı yaratmaya çalıştık. Her sektörde olduğu gibi perakende de e-ticaretin büyümesi devam etti. Bu alanda ilk yatırım yapan şirketlerin başında geldiğimiz için bu hızlı büyümeye gerek altyapı gerekse teknoloji anlamında cevap verebildik. Geçtiğimiz yıllarda gördük ve öğrendik ki perakende sektörü her türlü ekonomik krize rağmen özellikle gıda ve hızlı tüketim alanlarında büyümeye devam ediyor. Çünkü her ne kadar sepet büyüklüğü azalsa da bu kalemlere olan ihtiyaç ötelenemiyor. 2014 Türkiye için siyasi anlamda oldukça önemli ve kritik bir sene olsa da Ekol Lojistik olarak gerek yurtiçi gerekse yurt dışında yatırımlarımıza devam ediyor olacağız. Özellikle perakende sektöründe soğuk hava depolama ve dağıtım alanlarında faaliyetlerimizi büyütmeyi hedefliyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ