Migros’un konsolide satışı 7 milyon TL’yi geçti

Migros’un konsolide satışı 7 milyon TL’yi geçti

Migros’un konsolide satışları 2013’te 7.127 milyon TL’ye ulaşırken, takvim etkisinden arındırılmış ciro artışı %10,2 olarak gerçekleşti. 2013’ün son çeyreğinde satışlar %10,0 büyüdü

migros

Ticaret A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre, şirket 2013’te çift haneli büyümeye devam ederken, VAFÖK karını yüzde 9,1 artırmayı başardı, aynı zamanda pazar payını da yükseltti. Migros’un konsolide satışları 2013’te 7.127 milyon TL’ye ulaşırken, takvim etkisinden arındırılmış ciro artışı %10,2 olarak gerçekleşti. 2013’ün son çeyreğinde satışlar %10,0 büyüdü. Migros’un organize gıda perakendede FMCG (Hızlı tüketim ürünleri) pazar payı 2013 yılında 60 baz puan artarak %14,2 olarak gerçekleşti. Ayrıca, Migros hem 2013 dördüncü çeyrekte hem de yılın tamamında operasyonel karlılık marjını korudu.

2013 yılında brüt kar tutarı %11,2 artış kaydederek 1.895 milyon TL olurken, brüt kar marjı %26,6 olarak gerçekleşti (2012: %26,3). VAFÖK (Vergi, Amortisman, Faiz Öncesi Kar) 2013 yılında geçen yıla göre %9,1 artarak 469 milyon TL olurken, VAFÖK marjı %6,6 (2012: %6,6) oldu. 2013 dördüncü çeyrekte ise VAFÖK marjı %7,0 olarak gerçekleşti.

Yeni mağaza açılışında hedeflerin üzerine çıktı
Şirket 2013 yılında, hedeflenen yeni mağaza açılış programının üzerinde bir performans sergiledi. Süpermarket segmenti Şirketin büyümede odak noktası olmaya devam etti. 2013 yılında, 154 süpermarket, 3 hipermarket ve 8 Ramstore (7 Makedonya’da ve 1 Kazakistan’da) olmak üzere toplam 165 yeni mağaza açıldı. Şirketin Macrocenter formatı, Ankara, Muğla ve İzmir olmak üzere 3 yeni şehirde hizmet vermeye başladı. Şirketin 2013 sonu itibariyle toplam mağaza sayısı 1.004’e ulaştı. Diğer taraftan, hipermarketlerde satış alanı optimizasyon projeleri ile operasyonel verimlilik arttırıldı. Migros, yurtiçinde en hızlı büyüyen ulusal süpermarket operatörü olmanın yanı sıra, taze ürün gruplarında çeşitliliğe verdiği önemle, özgün markalı ürünlerde rekabetçi “Her Gün Düşük Fiyat” politikasıyla, sunduğu kaliteli hizmet anlayışı ve rekabetçi promosyonları ile kendisini rekabette diğer rakiplerinden farklılaştırmaktadır. Şirket, bu farklılaşmayı daha da belirginleştirmek için belli başlı büyük süpermarketlerinde taze ürünler ve hızlı tüketim ürünlerine odaklı konsept değişiklikleri uygulamaya başlamıştır.

Migros, Miget Et Tesisi’ni İzmir Torbalı’ya taşıyarak et üretim kapasitesini iki katına çıkarmıştır. Miget, 12.000 metrekare kapalı alan ve yıllık 50.000 ton et üretim kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük et tesisidir. Bu stratejik hamle ile, Şirket taze et tedarik zincirinde tam kontrol ve ürün izlenebilirliği imkanına sahip olmuştur.

Güçlü operasyonel marj
Migros taze ürünlere verdiği önemi tedarik zinciri süreçlerini iyileştirerek desteklemektedir. Tarladan mağaza raflarına çok daha kısa sürede ürün teslimi ile meyve sebze kategorilerinde raf ömrü ve tazelik önemli ölçüde artırılmıştır.
Son birkaç yılda Migros’un büyüme stratejisi, yıllık çift haneli büyüme rakamları, büyüyen mağaza ağı, pazar payı kazanımı ve sektörde daha rekabetçi konumlanması ile desteklenmiştir. Bunun yanısıra, ihtiyatlı maliyet yönetimi ve etkin işletme sermayesi yönetimi, Şirket için güçlü operasyonel marjı beraberinde getirmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ